Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 30. 11. 2017
kauza čapí hnízdo

Vydání šéfů ANO odročeno. Není jasné, kdy se bude jednat

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek
Zdroj: TV Nova

Sněmovna dnes odročila rozhodování o vydání předsedy a prvního místopředsedy hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka a poslance ODS Bohuslava Svobody k trestnímu stíhání do doby, až se k policejním žádostem vyjádří mandátový a imunitní výbor. S těmito body se plénum muselo vypořádat, když na ně v programu schůze přišla řada.

Mandátový a imunitní výbor zatím žádosti o vydání všech tří poslanců rozjednal, bude se kvůli nim scházet znovu. Výbor plénu doporučuje, zda by je mělo ke stíhání vydat, nebo ne. Kdy by o žádostech mohla rozhodovat Sněmovna jako celek, zatím není jasné.

 

Babiše a Faltýnka policie obvinila ještě před volbami kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu.

 

Oba poslanci podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání. O jejich vydání musela policie požádat znovu, když v říjnových volbách obhájili mandáty, čímž se jim obnovila poslanecká imunita v plném rozsahu.

 

 

Svobodovo soudní řízení se týká případu pražské městské karty opencard, jejíž počátky spadají do období působení primátora ODS Pavla Béma. Svoboda už byl vydán minulou Sněmovnou a loni nepravomocně odsouzen, ale odvolal se.

klma tn.cz / ČTK
Reklama