Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 1. 2017
Odhalení kontrolorů

Vyhozené peníze? 9,4 miliard na životní prostředí vůbec nepomohlo

Rys ostrovid
Zdroj: Profimedia
Rys ostrovid se vrátil do české přírody - ilustrační foto

Kontroloři z Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) přišli s vážným obviněním. Podle jejich zprávy dalo Ministerstvo životního prostředí v letech 2013 a 2015 na projekty určené na ochranu přírody celkem 9,4 miliardy korun. Žádné zlepšení ale nepřinesly, mnohdy se situace ještě zhoršila. Ministerstvo se brání, že je to nesmysl.

Podle zprávy NKÚ rozdělilo ministerstvo celkem 9,4 miliard korun, které pocházely ze státního rozpočtu i z Evropských dotací. Jenže ministerstvo si nestanovilo konkrétní a měřitelné cíle, podle kterých by zjistilo, jestli se situace zlepšila.

 

Podle kontrolorů se ale stav přírody a krajiny nezlepšil, naopak v některých případech došlo ke zhoršení! "Ubylo například zemědělské půdy, klesla rozloha nefragmentované krajiny a nepříznivá situace je také u vodních toků. Česká republika přitom získala ve srovnání s ostatními zeměmi EU druhý největší podíl peněz na podporu biologické rozmanitosti a ochrany přírody," píší kontroloři NKÚ.

 

Výsledky programů mnohonásobně překročily očekávání, která si úředníci ministerstva stanovili. Podle NKÚ ale jen proto, že ministerstvo očekávané výsledky podhodnotilo. Plánovalo například zrevitalizovat 10 kilometrů čtverečních území, ve skutečnosti jich bylo 214.

 

 

Ministerstvo životního prostředí se proti závěrům NKÚ ohradilo. "Kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu své závěry o účinnosti dotačních prostředků totiž opírají o data o úbytku orné půdy nebo o kvalitě vodních toků. To jsou složky životního prostředí, které samy o sobě nevypovídají o stavu ochrany přírody a krajiny," uvedla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

 

"Navíc do těchto oblastí dotační prostředky na ochranu přírody a krajiny z programů MŽP vůbec nesměřují! Kontroloři tak svoje "účetní postupy" aplikují na ochranu biodiverzity, aniž by rozlišili co je ochrana přírody a co není," dodala mluvčí ministerstva.

 

 

Ministerstvo také argumentuje, že životní prostředí se v Česku postupně prokazatelně zlepšuje, což dokládá třeba návrat velkých šelem do naší krajiny. Podle mluvčí ministerstva vznikla navíc řada nových chráněných území a také vodních ploch, které jsou domovem řady vzácných živočichů. Podmínky programu, který NKÚ kritizuje, byly navíc podle ministerstva stanoveny plně v souladu podmínkami Evropské unie.
 

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

23.1. | 11:59 allanaldik
19
spis nez na zivotni prostredi to slo nekomu na ucty jinak se to neda nazvat. ...
23.1. | 13:51 josefvyskoc
-9
ochranci prirody a ekologove vy meli dostat pridano ! ...
24.1. | 00:33 yjy
2
Náhlasit nevhodný komentář
DJT s tím začal hned po nástupu do funkce.. Už se těším, jak ostatní státy vyženou Zelenistické podvodníky od plných koryt©Já..
23.1. | 21:31 overal
5
Náhlasit nevhodný komentář
To jsou peníze na prožrání parazity, naší přírodě ve skutečnosti nepomohou!
23.1. | 21:27 overal
5
Náhlasit nevhodný komentář
Josefvyskoc- ochránci prírody a ekologové vy měli dostat přidano? Leda tak bejkovcem na záda a poslat dělat něco užitečného!!
23.1. | 14:48 František Koval
13
Náhlasit nevhodný komentář
Veškeré neziskové organizace bych zrušil,vždyt jenom škodi naší zemi a my je vtom podporujeme.
23.1. | 13:51 josefvyskoc
-9
Náhlasit nevhodný komentář
ochranci prirody a ekologove vy meli dostat pridano ! ...
23.1. | 11:59 allanaldik
19
Náhlasit nevhodný komentář
spis nez na zivotni prostredi to slo nekomu na ucty jinak se to neda nazvat. nekdo si sve zivotni prostredi dobre vylepsil. ostatni maj jako vzdy smulu.