Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.7. 2017 22:26
Povinné pojištění

Výhra pro Trumpa! Senát souhlasil s debatou o zrušení Obamacare

Donald Trump během proslovu v Kongresu
Zdroj: Profimedia
Donald Trump má důvod k úsměvu, Senát schválil debatu o zrušení Obamacare (archivní foto)

Senát Spojených států nejtěsnějším poměrem hlasů schválil zahájení debaty o zrušení takzvané Obamacare. Jde o systém zdravotního pojištění, který zavedl předchozí americký prezident Barack Obama. Úterní hlasování znamená vítězství pro nynějšího prezidenta Donalda Trumpa.

Z 52 republikánů ve stočlenném Senátu se jich dnes pro zahájení debaty vyslovilo 50. Rozhodující jednapadesátý hlas pak dodal viceprezident Mike Pence, který je z titulu své funkce nevoleným předsedou Senátu. Kdyby dnes zahájení debaty neprošlo, znamenalo by to podle pozorovatelů konec bezprostředních snah o odvolání Obamovy reformy.

 

Proti zrušení Obamacare se dnes vyslovily dvě republikánské senátorky: Lisa Murkowská z Aljašky a Susan Collinsová ze státu Maine. Stejně hlasovali také všichni demokraté.

 

Trumpa dnes podpořil i senátor John McCain, který se hlasování zúčastnil přesto, že se léčí se zhoubným mozkovým nádorem. Při příchodu do Senátu ho dnes přivítal všeobecný potlesk.

 

Původní plán zrušení Obamacare a okamžité přijetí náhradní reformy zdravotního pojištění padl, když se republikáni minulý týden nedopočítali 50 senátorských hlasů, potřebných ve stočlenné horní komoře k přehlasování odporu demokratů.

 

 

Když záměr zrušit a nahradit Obamovu reformu nevyšel, rozhodlo se vedení republikánů s podporou Donalda Trumpa odhlasovat alespoň konec Obamacare s tím, že náhrada bude dojednána během příštích dvou let.

 

Dnešní hlasování otvírá cestu k možnému zrušení zásadních prvků Obamovy reformy, kterou její obhájci chválí za to, že umožnila milionům dosud nepojištěných Američanů zřídit si zdravotní pojištění. Kritici zase tvrdí, že Obamacare vedl ke zdražení pojistek.

 

Trump dnes hlasování Senátu označil za "velký krok". Senát nyní podle něj musí přijmout příslušný zákon a předložit mu ho k podpisu, "abychom konečně mohli jednou provždy ukončit katastrofu jménem Obamacare," prohlásil šéf Bílého domu. Systém Obamacare je podle něj katastrofa, která "selhává na všech frontách", a je drahý.

epa tn.cz / ČTK
Reklama