Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.3. 2017 08:45
jarní galerie co náš čeká?

Vyhraje v březnu zima, nebo jaro? Příroda mluví jasně! PŘEDPOVĚĎ

Teplo nebo zima
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Poslové jara dorazili a i bledule a sněženky už vykukují na svět, přesto nás podle meteorologů čekají ještě zimní (mrazivé) dny. Jak bude v březnu a kdy konečně vypukne opravdové nefalšované jaro? Na to jsme se ptali odborníků.

Do astronomického jara (21. 3.) už zbývají jen necelé dva týdny, to ale ještě notně neznamená, že si budeme užívat slunečních paprsků, rozkvetlých stromů nebo příjemného zpěvu ptáků. Podle všeho nás ještě čeká tvrdý souboj o březnovou nadvládu mezi zimou a jarem, kdo bude mít ale navrch?

 

"Vypadá to, že příští týden zvítězí ještě zima a ten další týden se mezi sebou budou zima a jaro prát," myslí si meteoroložka Dagmar Honsová. "Vypadá to, že až někdy kolem toho 24. - 25. března se nejvyšší denní teploty dostanou přes 10 °C, ale na horách by mělo i nadále sněžit - a to zřejmě až do konce března," dodává. Opravdové jarní teploty kolem 20 °C očekává až začátkem dubna.

 

 

Co říká příroda?

 

Ačkoliv si tak na příchod jara podle meteorologů budeme muset ještě měsíc počkat, na svět už vykukují první sněženky a bledule. Ornitologové navíc upozorňují, že do Česka dorazil dokonce i sám nositel jara - skřivan. "Skřivani se vracejí jako první, jsou slyšet nad polem, protože mají nápadný zpěv," vysvětluje ornitoložka Gabriela Dobruská.

 

113

GALERIE: Jaro se hlásí o slovo

Zdroj: TN.cz

Jaro se hlásí o slovo - 5

Hodnocení:

 

A všímat si můžeme i dalších druhů ptáků. "Pozorujeme čápy na hnízdech... i čejky se objevily," dodává Dobruská. Když se zaposloucháte, můžete pak slyšet i drozdy, hrdličky nebo stehlíky. "Z pohledu ptáků už od začátku března to jaro ožívá znatelně," raduje se ornitoložka s tím, že čas, kdy se nositelé jara vracejí, přišel letos opět o něco dřív. "Zjistilo se dokonce, že u některých druhů ptáků došlo k posunu průměrného data hnízdění i o 10 - 14 dnů," říká.

 

 

Je ale pravdou, že v celé své síle se jaro zatím opravdu neukázalo. Vlaštovky ještě nedorazily, ani stromy nezačaly kvést. "Nejdřív je to o keřích a stromech (i mechy se probouzí) a o té trávě," upozorňuje Honsová a vysvětluje, že o jaru můžeme mluvit ve chvíli, kdy zpozorujeme první pupeny na stromech, uvidíme první plevel mezi kytkami. "Začne vegetační období," říká.

 

Hnízda čápů
Zdroj: Google Maps / cap.birdlife.cz

 

Nenechte se proto zmást. I když venku už vykukují první "sněhové" květiny, podle meteoroložky to ještě neznačí, že jaro je tady. Třeba sněženkám totiž zima vůbec nevadí.

 

Jak meteorologové, tak ornitologové se shodují na tom, že souboj počasí v březnu bude opravdu napínavý. I když samotná příroda zatím jasně naznačuje, že hlavní slovo bude mít v tomto měsíci zima, nezoufejte. Už nyní můžete sledovat, jak se příroda po zimním spánku pozvolna probouzí a poslouchat třeba zpěv ptáků. A právě na opeřence je dobré v těchto dnech myslet. "Lidé by se měli chytnout za nos a přikrmovat je, protože té potravy je tady pro ně ještě hodně málo," říká Honsová.

Podívejte se na ranní předpověď počasí:

lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

10.3. | 06:29 josefvyskoc
6
honsova, to je takova obdoba jolandy z barandovske televizni vestirny...
10.3. | 10:14 Přemysl Švec
-1
podle mě v Březnu i Dubnu bude jěště zima Madem Honsová se plete proč? protože ...
11.3. | 07:45 milenafouskova
0
Náhlasit nevhodný komentář
Paní Honsová mluvte jsi co chcete příroda jsi udělá co uzná za dobré sama.
10.3. | 20:40 karl-z-bahnhofu
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Co to melete ? Je březen a přece jasně vyhrál Dluhoslav Sralbotka i se svým Chovancem.
10.3. | 15:14 milenafouskova
0
Náhlasit nevhodný komentář
Baba Honsová zase čaruje ale vůbec to neumí.
10.3. | 10:51 sronin
0
Náhlasit nevhodný komentář
co poví Honsová, je přesně opačně .... takže se jí vlastně i dá svým způsobem věřit :-)
10.3. | 10:48 Petr Pundr
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ano,příroda mluví jasně! Jen Honsová k nám mluví zřejmě z Bohnic.Ještě před 10 dny slibovala nadprůměrné teploty,suchý březen beze srážek,aby nás vzápětí vyděsila mrazy a sněžením! Proboha,hoďte na ni síť nebo ji někam zavřete a nepouštějte do médií.Vždyť ona ani neví která bije !
10.3. | 10:14 Přemysl Švec
-1
Náhlasit nevhodný komentář
podle mě v Březnu i Dubnu bude jěště zima Madem Honsová se plete proč? protože není žádnej pan Holmes v ženskej sukních který má deduktivní metody a nebo pan Puarrot který má šedé bunky mozkové
10.3. | 09:32 svarcovaerika0123
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jak bude - myslí si Honsová. Jestli si to jen myslí a neví, tak ať táhne do PRRDELE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
10.3. | 09:03 jiři nepraš
3
Náhlasit nevhodný komentář
Příroda mluví jasně, ale Vy ŽVANÍTE NESMYSLY STÁLE DOKOLA
10.3. | 07:18 acdcc
4
Náhlasit nevhodný komentář
Vedi prd...zitra melo byt 16st. Vetru desti neporucis
10.3. | 06:29 josefvyskoc
6
Náhlasit nevhodný komentář
honsova, to je takova obdoba jolandy z barandovske televizni vestirny...