Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 3. 2018
Ozimy trpí

Výkyvy počasí můžou zničit letošní úrodu, varují zemědělci

Neúroda - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Zemědělci varují, že aktuální počasí může mít pro letošní úrodu devastující účinky. Potrápit může hlavně plodiny, které byly zasety na podzim, tzv. ozimy. Klimatické změny podle Zemědělského svazu produkci stále více ohrožují a způsobují miliardové škody.

Zemědělský svaz upozornil, že holomrazy a výkyvy teplot, které letošní zima přináší, mohou způsobit velké problémy ozimům. To se nepříznivě projeví na cenách potravin. Slabší byl z hlediska produkce už loňský rok.

 

"Teploty v těchto dnech klesají k mínus dvaceti stupňům a pole nejsou pokryta sněhem, což není vhodné počasí pro ozimy jako je pšenice, ječmen a řepa," poukázal předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.

 

A podle Zemědělského svazu bude ještě hůř. Nepříznivé klimatické jevy, jako například extrémní srážky, střídání sucha s povodněmi či střídání teplých zim s holomrazy, budou mít na zemědělství stále větší vliv. Jen sucho způsobilo za posledních 30 let v zemích Evropské unie škody za více než 100 miliard.

 

 

Ale ani mírné zimní teploty, jaké jsme zažívali před stávající vlnou mrazů, nejsou podle zemědělců ideální. Na polích tak nevymrzne plevel, přemnoží se škůdci, choroby a také škodná zvěř, zejména divočáci. Málo sněhu a srážek zase znamená nízký stav spodní vody.

 

Výkyvy v produkci se zemědělcům daří alespoň částečně potlačit díky vědeckému pokroku. "V rostlinné výrobě se používají výkonnější a odolnější odrůdy, které tyto objektivně existující výkyvy do určité míry eliminují," prozradil Pýcha.

vbo TN.cz