Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.10. 2017 20:43
Drahé máslo

Vyplatí se kupovat máslo v cizině? Tolik stojí v okolních zemích

Zdroj: TV Nova

Kvůli rostoucím cenám teď máslo začínají Češi ve velkém skupovat i v zahraničí. Už i tam ale jeho ceny rostou. Například v Německu je máslo nejdražší za posledních 50 let. Kostka tam teď stojí dvě eura, což je téměř 55 korun. Zatím nejlevnější máslo je v Polsku, ale i tam se začalo se zdražováním.

S rostoucí cenou másla v Česku eskaluje i šílenství, které zdražování této základní potraviny vyvolává. Když je za 45 korun jsou lidé schopni stát obří fronty nebo se i poprat. Máslové šílenství pak má druhý efekt, tlačí cenu ještě výš. Ceny ale stoupají i za hranicemi.

 

Vypadá to, že doba levného másla skončila už i v Německu, protože nejlevnější se dá koupit přibližně za dvě eura. Seženete i levnější, ty jsou přibližně za euro třicet, ale obsahují mnohem méně tuku.

 

Česká prodavačka pracující v německém supermarketu Andrea Kalíková prozradila TV Nova, že Češi nakupují máslo i v německých obchodech ve velkém. "Někteří berou i celé kartony," řekla prodavačka.

 

V Polsku bylo dosud máslo nejlevnější a čtvrtkilové balení se dalo koupit za cenu lehce přes dvacet korun. Skupování ale ceny vyhnalo nahoru a ani tam už pod 40 korun máslo nekoupíte. Štáb TV Nova našel nejlevnější za 41 korun.

 

 

To znamená, že i přes zdražení zůstává Polsko nejlevnější. U našich jižních sousedů, v Rakousku, je máslo přibližně stejně drahé jako v Česku. Cena přesahuje 60 korun. A také Slovensko hlásí cenový růst. Kostka tam stojí 61 korun. Slováci, které štáb TV Markíza oslovil, ale zdražení nevnímají tak dramaticky jako Češi.

 

Podle odhadů se zdražování zastaví zřejmě až po Novém roce. Do Vánoc by se cena za kostku mohla dostat i přes sedmdesát korun.

vbo, štáby TV Nova TN.cz