Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.7. 2017 21:57
Prasečí mor

Vyrazili jsme na lov kanců s expertem. Není to žádná legrace!

Zdroj: TV Nova

Od pátku platí v části republiky kvůli prasečímu moru nová pravidla pro lov divočáků. V zóně volného lovu je možné střílet divoká prasata dosud zakázanými technikami.

To znamená třeba z jedoucího auta, nebo za použití nočního vidění. Do lesa s lovcem kanců vyrazil i náš štáb.

 

Dvacet let se věnuje myslivosti, a do prasečího nebe už poslal celé stádo divočáků. Bohumil Straka s námi vyráží do lesa bojovat proti africkému moru. Lovištěm je zóna volného lovu, kde se prasata mohou střílet v libovolném počtu i z jedoucího auta. A čekáme tak řežbu jako v Texasu.

 

Scházíme se krátce před setměním, přesedáme do čtyřkolky a prodíráme se hlubokými hvozdy, které prý kypí prasaty. Tady podle plánu zastřelíme, vyvrhneme a možná i sníme trofejního kance. Stačí jen dodržovat pokyny.

 

Pan Straka vytahuje arzenál, který snad fasují odstřelovači. Jedna puška vám na dvě stě metrů ustřelí doutník u pusy. A to i v noci. Abychom divočáka vůbec zahlédli, potřebujeme ještě zrak predátora. Speciální kukátko zachycuje tepelnou stopu.

 

Lovec láduje pušku, natahuje závěr a zbývá jen vystopovat divočáka. Plížíme se lesem a pak tři hodiny tiše čekáme než se ozve šramot. Termovize ukazuje, že se blíží zvíře, nepatří mezi největší, ale nevzdáváme se. Po půlnoci nám zimou drkotají zuby a konečně se objevuje něco většího - veverka.

 

Ve tři hodiny ráno už se tiše modlíme, ať lovec ukončí výpravu, ale pan Straka jen mění střeleckou pozici. Z kazatelny pročesává terén. A když objeví zatoulanou kočku, doufáme jen, že nepatří mezi přenašeče prasečího moru.

 

Nad ránem lovce opouštíme - ověřili jsme, že snížit stav divočáků nebude jednoduché a že tisícikorunová odměna za střelení prasete jsou těžce vydělané peníze.

pez, Josef Svoboda TN.cz