Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.4. 2017 09:17
galerie pošlete FOTO čtenářům

Vyrážíte koledovat s pomlázkou? Tohle byste o mrskačce měli vědět

Koledníci
Zdroj: Mediafax
Koledníci

Je Velikonoční pondělí - den spojený s řadou lidových zvyků, v Česku a na Slovensku především s koledou a pomlázkou či mrskačkou. Šli jste dnes už i vy s koledou a pomlázkou? Máte nachystaná vajíčka? Podělte se o ně na fotografiích s dalšími čtenáři TN.cz.

Z církevního pohledu není Velikonoční pondělí tak významné jako jiné velikonoční dny a svátky. Těmi nejdůležitějšími jsou pro křesťany Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota. Věřící si dnes připomínají a oslavují "včerejší" vzkříšení Ježíše Krista.

 

 

Lidové tradice dnešního dne odkazují spíše na oslavy jara. Pomlázka musí být z mladých proutků vrby, které při "vyšupání" předají svou mízou jarní sílu. Ostatně od slova "pomladit" údajně pochází i název pomlázky.

 

Dnes sice vyšlehávají muži ženy, ale kdysi to právě kvůli tomu omlazení platilo pro všechny a každý musel dostat symbolický výprask zeleným proutkem. Lidé se vypláceli navzájem - hospodář svou ženu a děti a pak žena vyplatila hospodáře. Později s pomlázkou chodili spíše svobodní mládenci a dnes už je to především velká zábava pro děti.

 

Jak to vypadá dnes s pomlázkou u vás? Dodržujete tradiční velikonoční zvyky? Máte nachystanou výslužku koledníkům? Jak se vám povedla? Pochlubte se třeba i svojí nádivkou z mladých kopřiv nebo fotkami koledníků a koledy. Rádi vaše záběry zveřejníme na TN.cz. Fotografie posílejte na email zpravy@nova.cz.

 

110

GALERIE: Velikonoce u čtenářů TN.cz

Zdroj: TN.cz

Velikonoce u čtenářů TN.cz - 5

Hodnocení:

 

Stejné účinky - omlazení - má mít podle tradice i polévání vodou, které se praktikuje především na Moravě. Někde polévají chlapci dívky, jinde je to naopak. Oslavou jara a nového života je i symbol Velikonoc, vajíčko.

 

 

Právě obarvená a nejlépe ještě hezky nazdobená vařená vajíčka by měla mít připravena každá dívka nebo žena pro koledníky. Nejstarší nalezené malované vejce je údajně staré 2300 let! O pomlázce se pak zmiňuje pražský kazatel Konrád Waldhauser už ve 14. století.

 

Obvykle se počítá i s kapkou ostřejšího alkoholu pro dospělé koledníky s pomlázkou. A zvykem se stalo i rozdávání sladkostí pro ty menší.

 

 

 

tn.cz / gar