Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.4. 2017 09:17
galerie pošlete FOTO čtenářům

Vyrážíte koledovat s pomlázkou? Tohle byste o mrskačce měli vědět

Koledníci
Zdroj: Mediafax
Koledníci

Je Velikonoční pondělí - den spojený s řadou lidových zvyků, v Česku a na Slovensku především s koledou a pomlázkou či mrskačkou. Šli jste dnes už i vy s koledou a pomlázkou? Máte nachystaná vajíčka? Podělte se o ně na fotografiích s dalšími čtenáři TN.cz.

Z církevního pohledu není Velikonoční pondělí tak významné jako jiné velikonoční dny a svátky. Těmi nejdůležitějšími jsou pro křesťany Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota. Věřící si dnes připomínají a oslavují "včerejší" vzkříšení Ježíše Krista.

 

 

Lidové tradice dnešního dne odkazují spíše na oslavy jara. Pomlázka musí být z mladých proutků vrby, které při "vyšupání" předají svou mízou jarní sílu. Ostatně od slova "pomladit" údajně pochází i název pomlázky.

 

Dnes sice vyšlehávají muži ženy, ale kdysi to právě kvůli tomu omlazení platilo pro všechny a každý musel dostat symbolický výprask zeleným proutkem. Lidé se vypláceli navzájem - hospodář svou ženu a děti a pak žena vyplatila hospodáře. Později s pomlázkou chodili spíše svobodní mládenci a dnes už je to především velká zábava pro děti.

 

Jak to vypadá dnes s pomlázkou u vás? Dodržujete tradiční velikonoční zvyky? Máte nachystanou výslužku koledníkům? Jak se vám povedla? Pochlubte se třeba i svojí nádivkou z mladých kopřiv nebo fotkami koledníků a koledy. Rádi vaše záběry zveřejníme na TN.cz. Fotografie posílejte na email zpravy@nova.cz.

 

110

GALERIE: Velikonoce u čtenářů TN.cz

Zdroj: TN.cz

Velikonoce u čtenářů TN.cz - 5

Hodnocení:

 

Stejné účinky - omlazení - má mít podle tradice i polévání vodou, které se praktikuje především na Moravě. Někde polévají chlapci dívky, jinde je to naopak. Oslavou jara a nového života je i symbol Velikonoc, vajíčko.

 

 

Právě obarvená a nejlépe ještě hezky nazdobená vařená vajíčka by měla mít připravena každá dívka nebo žena pro koledníky. Nejstarší nalezené malované vejce je údajně staré 2300 let! O pomlázce se pak zmiňuje pražský kazatel Konrád Waldhauser už ve 14. století.

 

Obvykle se počítá i s kapkou ostřejšího alkoholu pro dospělé koledníky s pomlázkou. A zvykem se stalo i rozdávání sladkostí pro ty menší.

 

 

 

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.4. | 09:24 kimy69
-1
17.4. | 08:08 bimbi20_tvůj manžel teď "služebně" rozebírá na ...
17.4. | 08:08 bimbi20
-4
Holky šly někam za klukama už ráno. Zmizela mi stovka z peněženky. Mrchy to ...
17.4. | 11:37 bimbi20
-1
Náhlasit nevhodný komentář
kimy69: Alespoň se umí otáčet. A zbytek peněz půjde z tvých daní na mé dávky? Mimochodem, umíš 69? Že by ses stavil a užili bychom si...
17.4. | 10:52 sany1
-1
Náhlasit nevhodný komentář
bimbi a pichav vy musíte hulit slušnej matroš...
17.4. | 09:24 kimy69
-1
Náhlasit nevhodný komentář
17.4. | 08:08 bimbi20_tvůj manžel teď "služebně" rozebírá na dvoukolák halu č.3 v areálu Poldi Kladno. Tak bych to asi tak viděl...
17.4. | 08:08 bimbi20
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Holky šly někam za klukama už ráno. Zmizela mi stovka z peněženky. Mrchy to jsou! Já si dám pár skleniček vína a přijde pak kamarád, tak uvidím, co bude. Manžel musel někam pracovně jet. Takže byt je volný. Co bych si pěkně ty Velikonoce neužila.
17.4. | 07:52 josefvyskoc
-2
Náhlasit nevhodný komentář
pí šabat pry uvazuje, ze navrhne vlade zakaz pomlazky, nebot je to pry stejne nasili na zenach, jako kdyz kritici islamu poukazuji na biti zen v muslimske kulture...pry se musi vychazet z evropskych hodnot a spravedliveho pristupu k problematice padni komu padni !...ach, moudra to zena !...