Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.3. 2018 11:33
boj proti mafii

Vyšetřování vraždy přineslo zvrat v případu! Ministr lhal, tvrdí portál

Zdroj: TV Nova

Vyšetřování vraždy slovenského novináře a jeho partnerky přineslo dramatický zvrat. Po smrti Jána Kuciaka se totiž tamní policie zaměřila na italskou mafii a její chapadla sahající až do politiky. Do centra všeho dění se kvůli tomu dostal i ministr vnitra Robert Kaliňák, který tvrdil, že Italové příliš nespolupracovali, co se 'Ndranghety týče. Teď se ale ukázalo, že vše bylo zřejmě úplně jinak.

Policejní prezident Tibor Gašpar a ministr vnitra Robert Kaliňák (Smer) shodně tvrdili, že Italové se Slováky v případě italské mafie známé jako 'Ndrangheta příliš nespolupracovali. Podle portálu Aktuality.sk, pro který pracoval i zavražděný novinář Ján Kuciak, ale ministr lhal. Novináři tvrdí, že k tomuto tvrzení mají důkazy.

 

Kaliňák v televizní debatě tvrdil, že požádal v únoru 2014 italskou stranu o spolupráci, odpověď ale dostal až v říjnu 2015. Zpráva sice podle ministra vnitra obsahovala informace o mnoha osobách, například o Antoninovi Vadalovi ale psali, že "žádná data k němu v registru nemají".

 

 

Jenže podle portálu ministr nemluvil pravdu. Italové totiž komunikovali a policii poskytli mnoho užitečných informací o Vadalovi - a to už před pěti lety! V roce 2013 měly dorazit z Říma na Slovensko podrobné zprávy o Vadalově klanu. Mezi nimi i klíčová informace, že se ve své rodné Kalábrii scházel s předními představiteli mafie.

 

 

Dokazuje to korespondence mezi slovenským velvyslanectvím v Římě a italskou organizací DIA (hlavní úřad boje proti mafii - pozn. red.), kterou mají Aktuality.sk k dispozici. Bez ohledu na to, že slovenské orgány tak o propojení Vadaly s mafií věděli, Viliam Jasaň, kterého má s Vadalou pojit podnikání, dostal bezpečnostní prověrku nejvyššího stupně a stal se tajemníkem bezpečnostní rady státu. A Mária Trošková, která také s Vadalou podnikala, se stala Ficovou poradkyní.

 

Není tak pravda, že by Italové neinformovali Slováky o Vadalovi. V souvislosti s tímto zjištěním novináři poslali otázky na tiskový odbor ministerstva vnitra. Odpovědi ale stále nedostali.

lud TN.cz
Reklama