Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.5. 2017 20:27
Zničená Severochema

Vyšetřovatelé hledají viníka požáru chemičky, hrozí mu pět let

Zdroj: TV Nova

V Liberci se naplno rozjelo vyšetřování včerejšího ničivého požáru v podniku výrobce pevných podpalovačů - Severochemy. Oheň napáchal škodu asi sto milionů korun. Policisté i hasiči hledají viníka. Za obecné ohrožení mu hrozí až pětileté vězení.

Vyšetřovatelé policie i hasičů na spáleniště dorazili v devět hodin ráno a začali se probírat troskami po obřím požáru.

 

Žárem zkroucená konstrukce, roztrhané sudy, ohořelé nádrže, plynové lahve. Takový je pohled na spoušť po jednom z nejničivějších požárů na Liberecku.

 

Hasiči chválí vedení podniku za vzornou evakuaci asi 80 lidí, kteří byli uvnitř ohnivého pekla. Stihli to ještě před příjezdem prvních jednotek. Zaměstnanci tak uvnitř nechali úplně všechno a přišli například o doklady nebo klíčky od aut.

120 hasičů se pak přes dvě hodiny snažilo situaci dostat pod kontrolu. Zásah jim ale znesnadňovala nekonečná série explozí. Hasiči tak často museli ustupovat. Hasiči se proto soustředili hlavně na ochlazování těch největších nádrží. V nich je kolem 60 kubíků vysoce výbušných hořlavin.

 

Hledání viníka bude ještě hodně dlouhé. Vypracovat se bude muset mnoho znaleckých expertiz, což nejspíš zabere měsíce. Za obecné ohrožení případnému původci ohnivého pekla hrozí až pětileté vězení.

pez, Ivan Berka TN.cz