Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Publikováno 14. 2. 2018
Letecká tragédie

Vyšetřovatelé: Za pádem letadla je chyba pilotů! Nezapnuli vyhřívání

Vyšetřování pádu ruského letadla
Zdroj: ČTK
Trosky letadla jsou rozesety na kilometrovém pásu

Zřejmě lidská chyba stála za nedělním zřícením ruského letadla nedaleko Moskvy. Podle vyšetřovatelů piloti nezapnuli vyhřívání, proto zamrzly senzory a ukazatele rychlosti. Posádka se pak řídila chybnými údaji. V troskách letounu zahynulo všech 71 pasažérů.

Ruská Vnitrostátní letecká komise oznámila, že za pád letadla Saratovských aerolinií může pravděpodobně lidská chyba. Piloti podle vyšetřovatelů zapomněli zapnout jednotku, která vyhřívá měřící zařízení, píše ruský portál RT.com.

 

Ukazatele proto "zamrzly" a piloti se řídili špatnými údaji o rychlosti. Zřejmě se obávali, že nízká rychlost by mohla vést až k zastavení, proto prudce přidali, což vedlo k pádu letounu jen šest minut po startu.

 

Podobné případy už se objevily v minulosti. V březnu 2011 se zřítilo letadlo An-148 s šesti členy posádky při tréninkovém letu v Rusku. Poškozené tlakové přístroje vedly k odečtení chybných údajů o rychlosti a piloti náhle překročili mezní rychlost.

 

 

Námraza vedla zřejmě také k pádu letadla Air France v roce 2009. Krystalky ledu zablokovaly tlakové senzory, které ovlivňují ukazatele rychlosti. Piloty prudce zrychlili a letoun stoupal vzhůru přímo místo postupně, až ve vzduchu zastavil. Při neštěstí zemřelo 228 lidí.

 

Ruské letadlo An-148 se zřítilo v neděli odpoledne krátce po startu z moskevského letiště při cestě do Orsku. Na palubě bylo 65 cestujících a šest členů posádky, nikdo nepřežil. Trosky jsou rozesety asi na kilometrovém pásu.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o leteckém neštěstí:

epa TN.cz
Reklama