Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.5. 2017 21:15
epidemie neriskujte zdraví!

Vysoký tlak ohrožuje rekordní počet Čechů! RADY, jak ho snížit

Zdroj: TV Nova

Vysoký tlak se u lidí šíří jako epidemie. Pojišťovny zaznamenávají prudký nárůst pacientů s tímto onemocněním, jen VZP hlásí přes 200 tisíc nových případů za poslední tři roky. Vysokému tlaku přitom lidé mohou do velké míry předcházet zdravým životním stylem, na prevenci navíc mohou dostat i finanční příspěvky.

Za léčbu vysokého krevního tlaku vydala loni nejsilnější tuzemská zdravotní pojišťovna 2,8 miliardy korun. "Jde ovšem jen o náklady na tuto konkrétní diagnózu, v nichž nejsou započteny výdaje na léčbu nemocí, které hypertenze může dále způsobovat," upozorňuje mluvčí VZP Oldřich Tichý.

 

Neléčený vysoký krevní tlak je dáván do přímé souvislosti například s vývojem aterosklerózy (kornatění tepen), cévních mozkových příhod, ischemické choroby srdeční a dalších. "Cévní mozkové příhody stojí VZP ročně další zhruba 2 miliardy, ke stejné částce se blíží i náklady na péči o pacienty s infarkty atd.," dodává Tichý.

 

Jak se vyvíjí počet klientů VZP s hypertenzí a náklady na jejich léčbu (v tis. Kč)

 

Rizikové faktory pro vznik vysokého krevního tlaku můžeme rozdělit na ty, které nelze ovlivnit (věk, pohlaví, dědičnost, některá jiná onemocnění), a na ty, které je v našich silách korigovat (obezita, kouření, alkohol, nadměrné solení, stres).

 

"Klientům, kteří se chtějí hypertenze vyvarovat, nabízí VZP příspěvky na prevenci, jako je například snižování hmotnosti, pohyb či odvykání kouření. Získat je může každý, kdo splní stanovené podmínky," upozornil Tichý.

 

 

Babské rady, jak snížit tlak

 

Lidé s hypertenzí často potřebují i několik druhů léků. Stačí ale několik změn ve zdravém životním stylu a jejich potřebu můžete alespoň snížit. Vždy je však potřeba konzultace s lékařem!

 

CIBULE A ČESNEK

 

Při léčbě vysokého tlaku se už ve starém Řecku používal česnek. Není vhodný pro osoby s citlivým žaludkem, při léčbě hypertenze ale dokáže hotové zázraky. A stejně tak cibule. Nejenže snižuje krevní tlak a obsah tuku v krvi, ale rozpouští i sraženiny.

 

Pokračování na další stránce

 

lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

11.5. | 11:21 Petr Kelenda
12
Hlavně nesledovat politiku a tlak bude OK.
11.5. | 21:09 Vojta Také
2
Doporučená roční dávka červené řepy na osobu je 3 kg, což je měsíčně 25 deka. A ...
12.5. | 04:16 podolsji
3
Náhlasit nevhodný komentář
Kouknu na Sobotku a tlak mi výletí na 220/180, vidím Kalouska a tlak mi skočí na 220/180, a tak bych mohla pokracovat ...
11.5. | 21:09 Vojta Také
2
Náhlasit nevhodný komentář
Doporučená roční dávka červené řepy na osobu je 3 kg, což je měsíčně 25 deka. A pak ji jezte často.
11.5. | 12:38 jhena
3
Náhlasit nevhodný komentář
rovněž je hodně důležité nekonzumovat v každém jídle chemikálie ve formě éček v zakoupených "zaručeně zdravých" potravinách i pro ty nejmenší, tedy dětičky, ani jedno lidské tělo neni na chemikálie zkonstruované
11.5. | 12:15 Josef Hladik
11
Náhlasit nevhodný komentář
Důležité je také neposlouchat kecy zlodějů ODS a Top09 a tlak bude v pořádku
11.5. | 11:21 Petr Kelenda
12
Náhlasit nevhodný komentář
Hlavně nesledovat politiku a tlak bude OK.