Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 9. 2017
Předvolební sliby

Vyšší platy, nižší daně. Strany před volbami "šermují" stamiliardami

Babiš, Kalousek, Sobotka, Fiala
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Parlamentní volby se blíží mílovými kroky a čeští politici se snaží přetáhnout voliče na svou stranu i velkými předvolebními sliby. Nechybí nižší daně nebo vyšší platy. Pokud by se sliby změnily v realitu, stálo by to stovky miliard korun.

Hnutí ANO, které už je dlouho favoritem nadcházejících voleb, mimo jiné slibuje, že řadu výrobků přeřadí do nižší sazby DPH nebo sníží sazby sociálního pojištění až o pět procent.


A kolik by to celé stálo? Podle Hospodářských novin by tyto změny ročně zatížily státní rizpočet až sumou 115 miliard korun. Ještě štědřejší je se svými sliby sociální demokracie.


ČSSD voliče láká na další zvyšování platů (nejen ve státní správě), evergreenem jsou i nižší daně pro všechny. Tyto i další vábničky na voliče by ročně vyšly na přibližně 120 miliard korun.


ČSSD i další politické strany přitom spoléhají na to, že takto vysoké výdaje nebudou problémem díky tomu, že se české ekonomice nebývale daří, platy rostou a nezaměstnanost je rekordně nízká. A mělo by to vydržet i nadále.Na snížení daní a levnější sociální pojištění vábí před volbami i ODS. Sama strana odhaduje, že její plány ročně spolknou 80 miliard korun.


S velkým snížením odvodů na sociální pojištění operuje i TOP 09. Jenže pokles o osm procent by v příjmové části rozpočtu vytvořil díru přes 100 miliard. A chyběly by peníze na důchody - to chce TOP 09 řešit tím, že do důchodového systému přelije třetina vybrané daně z přidané hodnoty.

pez TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

6.9. | 08:51 pan-then
13
Všichni čtyři co jsou na fotce už měli sedět !!!
6.9. | 09:48 bogorovnyj
-9
Fiala ne ten je slušnej.
6.9. | 11:50 kacipavel
5
Náhlasit nevhodný komentář
Jsou to jenom předvolební KECI ..‼! Po volbách ..bude první starost všech zvolených ....zajistit si každý rok přidání peněz ..ALE pro sebe ..na lidi se zase vykašlou ..jako všechny předchozí vlády…‼!
6.9. | 11:04 fantozzi602
3
Náhlasit nevhodný komentář
a kde je program OKAMURY? jeho SPD je taky na volebnim seznamu,vy mate strach neco o nem napsat novinarsky howna z tn.cz
6.9. | 09:49 bogorovnyj
6
Náhlasit nevhodný komentář
Stouply akorát ceny a platy vybraným profesím.
6.9. | 09:48 bogorovnyj
-9
Náhlasit nevhodný komentář
Fiala ne ten je slušnej.
6.9. | 09:47 bogorovnyj
4
Náhlasit nevhodný komentář
Jo žonglovat s číslama to vám jde, furt slibují co už dávno měli udělat. Prašivej socan že všem zvýší všechno a ANOfert lepší Česko. To ale kuuurva slibovali před minulýma volbama, takco teda ty čtyry roky kuuurva dělali? Já vám to řeknu - přesně to samý co by dělali příští 4 roky - hov..
6.9. | 09:24 allanaldik
7
Náhlasit nevhodný komentář
jsem si jist na 100% ze predvolebni sliby co politici davaji splni maximalne na 1%. Co splni urcite je to ze si za zmetkovou praci v politice VZDY pridaji desitky tisic na platech, ostatni zas jen utrou.Dalsi 4 roky si politici budou delat z lidi srandicky.Proc? protoze mohou.
6.9. | 09:05 Vecny Remcal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jak řekl "klasik" Špidla - zdroje jsou !!!
6.9. | 08:51 pan-then
13
Náhlasit nevhodný komentář
Všichni čtyři co jsou na fotce už měli sedět !!!