Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.7. 2017 22:07
varování meteorologů

Českem se valily prudké bouřky. Na Berounsku vítr lámal stromy

Zdroj: AKTU.cz

Prudké bouřky s lijáky a krupobitím opět procházely Českem. Výstraha meteorologů platí od neděle až do pondělního večera pro západní polovinu České republiky. Do východních Čech a na Moravu dorazily prudké bouřky s krupobitím v neděli odpoledne a výstraha platí až do úterního rána.

„Dnes 9. 7. a zítra 10. 7. se budou v teplém a vlhkém vzduchu nad naším územím vytvářet místní bouřky, které budou ojediněle provázeny přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny 30 až 50 mm, kroupami a nárazy větru do 25 m/s (90 km/h),“ varují meteorologové.

 

První bouřkové oblasti se začaly vytvářet v neděli dopoledne na jihu a západě Čech. V průběhu odpoledne začaly přecházet  v pásu od středních Čech přes Prahu až po Vysočinu.

 

V Mokropsech na Berounsku vítr v bouřce lámal stromy. Spadly i na železniční trať a poničily i zahrady a několik aut. Kvůli padlým stromům se zastavil provoz na trati Praha - Beroun.

 

 

 

Odpoledne se největší bouřková aktivita přesunula do Pardubického a Olomouckého kraje. I tady zaznamenali lidé výskyt krupobití.

 

Podle meteorologů ani v průběhu nocí nelze vyloučit výskyt ojedinělých bouřkových jader s vyšší intenzitou doprovodných jevů.

 

17

GALERIE: Bouřky 9.7.2017

Zdroj: Blitzortung

Páteční bouřky nad Českem

Hodnocení:

 

 

„Pravděpodobnost silných bouřek je pro dnešní den vyšší v oblasti jihozápadní poloviny území, v průběhu pondělního dopoledne a odpoledne se bouřková činnost rozšíří do ostatních regionů ČR. Bouřková činnost bude slábnout od západu v průběhu noci na úterý 11. 7., nejdříve v Čechách, k ránu i na Moravě a ve Slezsku,“ doplnili meteorologové ve výstražné informaci.

 

18

GALERIE: Bouřky a krupobití očima čtenářů

Zdroj: zpravy@nova.cz

Kroupy v Libišanech

Hodnocení:

 

Kvůli přetrvávajícímu suchu na jihu Moravy a na východě Vysočiny bude i v následujících dnech nadále přetrvávat riziko vzniku a šíření požárů. To bude podporováno výskytem tropických teplot, které budou zejména v pondělí 10.7 na většině území Jihomoravského kraje vystupovat na 31 °C až 33 °C. Riziko požárů pravděpodobně sníží předpokládané přeháňky a bouřky v průběhu pondělí a v noci na úterý.

 

Reportáž TV Nova můžete sledovat zde:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

POZOR: Myjete si obvykle ruce i při bouřce? Už nikdy to nedělejte!

VIDEO: Obáváte se bouřky? Tak si dejte pozor, aby se vám nestalo to, co tomuhle studentovi!

TN.cz