Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.4. 2017 21:19
mapy srážek předpověď počasí

VÝSTRAHA: Na východě hrozí povodně, na západě sněžení

Zdroj: TV Nova

Výstrahu před vydatným deštěm a možným růstem hladiny řek dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Platná je od zítřka až do odvolání - pro kraje Moravskoslezský a Olomoucký.

Zbystřit by měli zejména obyvatelé v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Právě jim je první výstraha meteorologů určena. Není přitom vyloučeno, že ji rozšíří i na jiné kraje, pokud je taky zasáhne blížící se vydatný déšť.

 

Právě vydatného deště se týká první část výstrahy, která přitom ani není časově omezena. Platí od zítřka do odvolání. S tím souvisí i druhá část výstrahy, která varuje před povodněmi. Konkrétně předpokládá v obou zmiňovaných krajích tzv. povodňovou bdělost, což je první stupeň povodňového nebezpečí.

 

Pršet ale bude prakticky všude. Může za to zvlněná studená fronta, která do střední Evropy přináší oblačnost a deštivo. Lehce se vyčasí až v neděli, ale do té doby podle předpovědí očekávejte když ne vytrvalé, tak alespoň občasné deště na celém území republiky.

 

 

"Deštníky a pláštěnky budeme potřebovat až do neděle. Navíc, když bude pršet na většině území, na horách bude i sněžit. Na severovýchodě území a na Šumavě budou srážky vydatné a trvalé," varovala meteoroložka společnosti Meteopress Dagmar Honsová. (Podrobná předpověď níže.)

 

Na Plzeňsku a Karlovarsku pozor na sníh

 

Před sněhem varuje i meteorolog Martin Adamovský z plzeňské pobočky ČHMÚ. Týkat by se to mělo především krajů Plzeňského a Karlovarského. Nejprve začne dnes v noci pršet a srážky pak v polohách nad 600 metrů přejdou ve sněžení. Napadnout by mohlo od 4 do 8 cm nového sněhu.

 

"Očekáváme, že sníh bude na zemském povrchu ihned odtávat, v případě intenzivnějších srážek a následkem krátkodobého podchlazení povrchů se však může na některých místech tvořit i několikacentimetrová sněhová pokrývka," varoval meteorolog Martin Adamovský.

 

13

GALERIE: Srážkové mapy

Zdroj: Meteopress

Mapy srážek - středa

Hodnocení:

 

Předpověď ČHMÚ na úterý odpoledne a večer

Počasí (12-22):
Oblačno až polojasno, na jihu a východe přechodně až zataženo a místy přeháňky, ojediněle i bouřky. K večeru v Čechách další přibývání oblačnosti a večer postupně na většině území déšť.

 

Nejvyšší teploty 14 až 18 °C, na Moravě a ve Slezsku místy kolem 20 °C, v 1000 m na horách kolem 9 °C, v Jeseníkách a Beskydech kolem 12 °C. Zpočátku mírný, postupně čerstvý jihozápadní až jižní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, se bude k večeru měnit na severozápadní až severní a bude slábnout.

 

Předpověď na noc a středu

Počasí v noci (22-07):
Převážně zataženo s deštěm, místy trvalým. V severozápadní polovině Čech nad 1000 m, postupně nad 600 m sněžení. Na jihovýchodě území zpočátku oblačno až polojasno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší teploty v Čechách 6 až 2 °C, na Moravě a ve Slezsku 10 až 6 °C. Mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

 

Počasí přes den (07-24):
Převážně zataženo s deštěm, místy trvalým, večer na severozápadě ubývání srážek. Na jihovýchodě území přechodně oblačno, déšť jen místy a ojediněle bouřky. V severozápadní polovině území nad 700 m srážky většinou sněhové.

 

Nejvyšší teploty 4 až 9 °C, na jihu a východě Moravy kolem 14 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C, v Beskydech kolem 8 °C. Mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s. Na jihovýchodě území vítr přechodně jižní.

 

 

Předpověď na čtvrtek:

Převážně zataženo, déšť nebo přeháňky. Na severozápadě přechodně oblačno a přeháňky místy. Zejména v Čechách nad 700 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Slabý, na východě mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

 

Předpověď na pátek

Zataženo, déšť nebo přeháňky. Zejména v Čechách nad 700 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C. Mírný severní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s.

 

Předpověď na sobotu

Převážně oblačno, zpočátku místy, během dne na většině území přeháňky. Ojediněle bouřky. Nad 700 m, během dne nad 1000 m smíšené nebo sněhové. Večer ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C. Mírný severozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s bude večer slábnout.

 

 

Předpověď na neděli

Jasno až polojasno, zpočátku na severu při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty 14 až 18 °C. Slabý, přes den mírný jihovýchodní 3 až 7 m/s.

 

Vyhlídka počasí od pondělí do středy

Skoro jasno až polojasno, během období přibývání oblačnosti, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Nejnižší noční teploty 6 až 1 °C, postupně 10 až 5 °C. Nejvyšší denní teploty 15 až 20 °C.
 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Při děsivé povodni si musel vybrat: Zachránit matku, nebo manželku? Tohle rozhodnutí už nikdy zpět nevrátí

VIDEO: Při povodni se potápělo auto se ženou a psem. Čin tohoto hrdiny vás fascinuje!

Naprosté sci-fi: Bude k mání neviditelný deštník!
Změny počasí zdraví škodí. Alergikům ale déšť prospívá

tn.cz / gar