Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.7. 2017 22:21
pište své tipy! nečekaný dáreček

VÝZVA: Vymyslete jméno tomuto zubříkovi! Narodil se kuriozně

Zdroj: TV Nova

Myslivci v Ralsku jsou pořádně zaskočení mládětem, které se narodilo v druhé největší české oboře. Na svět malý zubřík přišel totiž zcela nečekaně - a to těsně poté, co ke stávajícímu stádu zubrů převezli pět nových kusů z Polska. Vy mu teď můžete vymyslet jméno. Má to ale jednu podmínku. Musí začínat písmeny J a E.

Pětici zubrů z Polska vypustili zaměstnanci vojenských statků v noci do 3800 hektarů velké obory, která stádu komfortně nahrazuje volnou přírodu. Ráno ale na všechny čekalo pořádné překvapení. K údivu chovatelů se totiž zubří rodinka rozrostla.

 

"Přivezli jsme jednoho býka a čtyři krávy. A ta jedna kráva porodila vlastně hned druhý den tele, takže jsme dovezli šest kusů," říká Miloslav Zikmund z Vojenských lesů a statků v Mimoni.

 

Máte nápad, jak pojmenovat malého zubříka? Své tipy na jméno pro holku i kluka posílejte na zpravy@nova.cz nebo na náš facebook. Nezapomeňte ale, že jméno musí začínat "JE" a musí být bez háčků a čárek.

 

 

Přestože stádo se 33 členy budí respekt, je plaché. Najít ho není jednoduché. Mládě zubra váží 25 kilogramů a opravdu se má čile k světu! Už den po porodu ho našli chovatelé, jak cupitá vedle matky. "Zatím nevíme, jestli je to sameček nebo samička," přiznal Zikmund. To se bude vědět až zhruba za měsíc.

 

Zubři byli v Evropě zcela vyhubeni. V roce 1927 byl zastřelen poslední kus. K záchraně druhu pak posloužily kusy ze zajetí. Dnes jich je v polodivokých chovech, jako je ten v Ralsku, chováno už kolem tří tisíc. A nový přírůstek už čeká na své jméno. Stádo v Ralsku má v plemenné knize přidělená písmena J a E. "Hlavní býk je Jenda, máme tady Jetelinku, Jesenku, Jegrmajstra,.." jmenoval vesele Zikmund. A právě Jenda je podle chovatelů vůdčí typ. Váží neskutečných 900 kilogramů a měří dva metry v kohoutku.

Ivan Berka/ lud TN.cz