Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.2. 2016 17:01
uprchlické kvóty

Vzkaz pro EU: Češi, Slováci, Poláci a Maďaři se nenechají vydírat!

Zdroj: TV Nova

Mluvčí maďarské vlády dnes obvinil italského premiéra Mattea Renziho z vydírání zemí visegrádské skupiny (V4). Reagoval tak na to, že Renzi na summitu EU v Bruselu zopakoval hrozbu vůči zemím ze střední a východní Evropy, kterým prý v případě malé kooperace v migračních otázkách hrozí omezení čerpání prostředků z evropských fondů.

Mluvčí Zoltán Kovács zpravodajskému kanálu M1 řekl, že V4, kterou tvoří vedle Maďarska Česko, Slovensko a Polsko, stojí pevně na svém odmítavém stanovisku vůči povinným kvótám, na jejichž základě by se mezi členské státy Evropské unie rozdělovali migranti. "Toto není pro Evropu řešení," zdůraznil mluvčí podle agentury MTI.

 

Uvedl rovněž, že doposud uplatňovaná migrační politika selhala, protože ji není možné realizovat. Je základním zájmem každého, aby se splnily dosavadní iniciativy a prohlášení, jako je dohoda EU s Tureckem a trvání na tom, aby Řecko splnilo své závazky spojené se schengenským prostorem volného pohybu.

 

Italský premiér Matteo Renzi na večeři, která se ze čtvrtečního večera protáhla až do dnešních časných hodin, zopakoval už několikrát použitou hrozbu vůči zemím odmítajícím povinné kvóty. "Migrační krize je společným problémem všech zemí EU. Jestliže vy neprojevíte solidaritu, země, které přispívají do rozpočtu EU nejvíce, mohou projevit méně solidarity vůči vám," citoval podle agentury Reuters italského premiéra diplomat obeznámený s jeho výroky pronesenými při večeři.

 

Zemím střední a východní Evropy prý přitom pohrozil snížením rozvojových fondů unie určených pro nejchudší oblasti v těchto státech.

 

 

Reuters v této souvislosti poznamenal, že třetina ze sedmiletého rozpočtu EU na období 2014-2020 ve výši jednoho bilionu eur (27 bilionů korun) je v rámci takzvaných strukturálních fondů vyčleněna na projekty v chudších, převážně bývalých komunistických zemích a oblastech EU.

 

Jednání o dalším sedmiletém rozpočtovém rámci začnou už letos. Itálie je třetím největším přispěvovatelem do unijního rozpočtu, po Německu a Francii. Protože náklady na zajištění žadatelů o azyl neustále stoupají, země, které mají na svém území nejvíce migrantů, žádají o finanční podporu z rozpočtu EU.

 

Nizozemsko, které je nyní předsednickou zemí 28členného bloku, nadneslo možnost, že by se část z nynějšího rozpočtu "strukturálních fondů" převedla na potřeby zvládání migrační krize.

ČTK