Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 8. 2017
válka na spadnutí?

Vztahy USA a KLDR se vyostřují: Kvůli hrozbě začala jednat i Čína!

Zdroj: TV Nova

Kvůli vyhrocené situaci kolem Severní Koreje se telefonicky spojil americký prezident Donald Trump se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Lídři obou vojenských supervelmocí se shodli na tom, že chtějí jaderné odzbrojení severokorejského režimu a udržení míru na Korejském poloostrově.

"Pokud bude Kim Čong-un dál vyhrožovat, jak už to dělá celá desetiletí, nebo nebude respektovat Guam, či jakékoliv jiné americké území nebo území spojenců - bude toho opravdu litovat a hodně to brzy," zdůraznil americký prezident Donald Trump poté, co KLDR začala vyhrožovat útokem na strategický ostrov USA.

 

Zatímco Japonci už shánějí protiatomové kryty, přímo na Guamu rozdávají letáky, co dělat v případě termonukleárního útoku.

 

Slovní válka mezi KLDR a Spojenými Státy přiměla jednat i klíčové hráče - strategického souseda a partnera Kimova režimu Čínu. O vzájemném telefonátu Si Ťin-pchinga a Donalda Trumpa informovala čínská státní televize.

 

 

Prezident Si Ťin-pching zdůraznil, že se Spojenými státy má Čína stejný zájem - jaderné odzbrojení Severní Koreji. Relevantní strany by se teď podle něj měli zdržet komentářů i činů, které by jen zhoršily napětí.

 

Donald Trump možná i v reakci na to svou vyostřenou rétoriku namířil jinam. Pustil se do Venezuely, kde se prezident Maduro snaží získat absolutní moc. "Máme jednotky po celém světě i na těch nejvzdálenějších místech, ale Venezuela není ani tak daleko a lidé tam trpí a umírají. Takže ano, mezi scénáři je i vojenské řešení situace," sdělil.

 

Ministr obrany Venezuely Trumpova slova záhy označil za "akt šílenství a maximálního extrémismu.

Karolína Tomašková / lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

13.8. | 01:10 overal
10
Od 2 světové války se USA neustále musí navážet do cizích nezávislých států a ...
13.8. | 09:48 truthwillprevail
1
Masox - Přesně tak. Američané mají hlavní argumenty, lidské práva, demokracie, ...
13.8. | 09:52 truthwillprevail
4
Náhlasit nevhodný komentář
Já mám ale ještě jiné obavy a to je odzbrojování občanů v EU. Já za tím vnímám konspirační teorii. Kladu si otázku, kdy a proč se odzbrojují občané? Možná se něco chystá. Tvrdit že je to kvůli teroristům, je přece naprosto absurdní. Teroristé nemají přece legální zbraně.
13.8. | 09:51 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Já mám ale ještě jiné obavy a to je odzbrojování občanů v ČR. Já za tím vnímám konspirační teorii. Kladu si otázku, kdy a proč se odzbrojují občané? Možná se něco chystá. Tvrdit že je to kvůli teroristům, je přece naprosto absurdní. Teroristé nemají přece legální zbraně.
13.8. | 09:48 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Masox - Přesně tak. Američané mají hlavní argumenty, lidské práva, demokracie, mezinárodní právo. Ale tyto argumenty používají jenom tehdy, když se jim to hodí. Důvody všichni známe.
13.8. | 09:44 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Čína chce jít diplomatickou cestou, v případě že by Američané zaútočili a chtěli se zmocnit KLDR tak by Čína sundala rukavice na to se můžete spolehnout.
13.8. | 06:30 Jaroslav Kula
4
Náhlasit nevhodný komentář
Proč je zájem o Venezuelu je jasne -ropa!!!Tam kde je prd USA kašlou na lidi
13.8. | 05:42 maxfox
5
Náhlasit nevhodný komentář
Pořád jde USA jen o mocenské a ekonomické zájmy.O pomoc lidem se vůbec nejedná.Jsou země,kde je hladomor,zuří občanská válka a USA to nezajímá.
13.8. | 01:10 overal
10
Náhlasit nevhodný komentář
Od 2 světové války se USA neustále musí navážet do cizích nezávislých států a vyvolávat války po celé světě!