Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.12. 2014 10:19
Letecká tragédie

U Bornea loví z moře těla obětí! Jedno mělo záchrannou vestu

Letecká tragédie
Zdroj: isifa.com

Z moře u Bornea vytahují zachranáři oběti nedělní nehody letounu společnosti Indonesia AirAsia. Jedno z dnes vyzdvižených čtyř těl na sobě mělo záchrannou vestu, oznámili podle agentury Reuters indonéští záchranáři.

Letadlo společnosti AirAsia se v neděli ztratilo z dosahu signálů a nikdo o něm nevěděl - až do úterý. Z hlubin moře se začaly vynořovat trosky a mrtví cestující. "Dnes ráno jsme vyzdvihli celkem čtyři těla a jedno z nich na sobě mělo záchrannou vestu," prohlásil Tatang Zaenudin, který se na vyprošťovacích pracích podílí. Šéf pátracího týmu Henry Bambang Soelistyo již dříve upřesnil, že tři z dosud nalezených obětí byly objeveny v úterý. Některé dřívější informace přitom uváděly až čtyřicet nalezených obětí.

 

Ze skutečnosti, že byly nalezeny ostatky s plovací vestou, vyplývá, že alespoň část lidí na palubě se během tragédie připravovala na dosednutí na hladinu. Na sonarových snímcích pořízených v oblasti, kde se letadlo patrně zřítilo, je pod hladinou vidět velký, temný objekt. Pravděpodobně jde o pohřešované letadlo, uvedla agentura Reuters s odvoláním na pátrací tým. Podle jeho informací je objekt asi 30 až 50 metrů pro hladinou. "Modlíme se, aby to skutečně bylo to letadlo," řekl agentuře Reuters Hernanto, oficiální představitel pátracího týmu, který jako řada Indonésanů používá jen jedno jméno.

 

Do pátrací akce se dnes vedle desítek lodí a letadel z několika zemí zapojí také potápěči, jejichž úkolem je pokusit se objevit zařízení zaznamenávající trasu letu a dění v kabině. Akci však stejně jako v úterý komplikuje silný vítr a více než dva metry vysoké vlny.

 

 

Trosky letadla Airbus A320-200, na jehož palubě bylo 162 lidí převážně z Indonésie, záchranné týmy objevily v Jávském moři asi 160 kilometrů jižně od města Pangkalan Bun, které leží na jihozápadě ostrova Borneo. Podle expertů zřejmě nebude ve chvíli, kdy to počasí dovolí, nijak obtížné černé skříňky najít, neboť se stroj patrně rozlomil až po nárazu na hladinu a trosky tak od sebe nebudou příliš vzdáleny.

 

Kontrolní věž v Jakartě s letadlem ztratila kontakt v neděli v 00:18 SEČ, tedy 43 minut po startu. Pilot se prý naposledy přihlásil v 00:12 SEČ. Letěl ve výšce 9,8 kilometru a žádal o povolení vystoupit do výšky 11,6 kilometru. Podle letového dispečinku AirNav Indonesia pilot žádost nezdůvodnil, údajně to podle některých informací bylo kvůli bouři. Letová kontrola stroji povolila vystoupat jen zhruba do výšky 10,4 kilometru, neboť na původně žádané letové hladině byl jiný stroj aerolinek AirAsia.

 

ČTĚTE TAKÉ:

GALERIE: Zrůdný vědec vykopal z hrobů 150 mrtvých děvčátek, oblékal je a vystavoval

Vrah chlubil: Zavraždil přítelkyni, poté ji fotil nahou a ukazoval na webu

pet tn.cz / ČTK