Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 6. 2017
tvrdý trest

Napsal na Facebook pár příspěvků. Odsoudili ho za to na smrt

Facebook
Zdroj: Profimedia

Pákistánská vláda odsoudila mladého muže k trestu smrti za několik příspěvků na Facebooku, ve kterých se podle soudu rouhal. Tvrdý zákrok pákistánské vlády proti svobodě slova na sociálních sítích vzbuzuje výrazné obavy.

Pákistánský soud odsoudil Taimoora Razu (30) k trestu smrti kvůli tomu, že se rouhal na Facebooku, uvádí portál Aljazeera. Poprvé byl potrestán někdo za rouhání ve spojitosti se sociálními sítěmi.

 

Rouhání je v muslimské komunitě v Pákistánu velmi citlivé téma. Urážení proroka Mohameda je závažným zločinem, kvůli kterému čeká na trest smrti celá řada lidí. Už jen menší provinění vyvolávají masovou odezvu, která mnohdy končí davovým trestáním, uvádí Reuters.

 

Raza byl odsouzen za hanlivé poznámky vůči prorokovi, jeho ženám a společníkům. "Protiteroristický soud v Bahawalpuru mu uložil trest smrti," sdělil Reuters státní zástupce Shafig Qureshi.

 

 

Tento a několik dalších incidentů vyvolává obavy zejména mezi organizacemi pro ochranu lidských práv. Policie například vyšetřuje přes dvacet studentů ve spojení se zabitím Mashala Khana, kterého na koleji ubili po debatě o víře.

klma TN.cz