Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 7. 2017
kritické prázdniny

Za rok se utopilo 181 lidí! Nejvíc umírají muži, tohle je hlavní příčina

Utonutí
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

V českých vodách se každoročně utopí desítky lidí, loni jich zemřelo hned 181! Ačkoli jsou tato čísla oproti předešlým rokům mírnější, i tak nejde o zanedbatelný počet. Nejvíc lidí umírá při pádu do rybníka nebo řeky.

Ačkoli počet utonulých rok od roku klesá, v českých vodách stále umírá obrovské množství lidí. Před deseti lety se jich utopilo 256, loni 181.

 

"K utonutí nejčastěji došlo při pádu do rybníka, jezera či řeky," řekla mluvčí Českého statistického úřadu (ČSÚ) Petra Báčová. Loni tímto způsobem zemřelo 61 lidí. V 19,3 % případů nebyl způsob utonutí určen.

 

"Mezi utonulými převažují muži. Loni se jich utopilo 143, zatímco žen pouze 38," dodala Báčová. Z dat za poslední roky také vyplývá, že většina utonulých je středního věku. Průměrný věk utonulého muže byl loni 52,6 let a v případě ženy 54,3 let.

 

 

"Sedmi utonulým bylo méně než 15 let. Pět z nich bylo dokonce mladších čtyř let. Počty utonulých dětí meziročně kolísají na nízkých hodnotách. U většiny těchto úmrtí není určen přesný způsob utonutí,“ doplňuje Jana Křesťanová z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

 

Nejvíce případů utonutí bylo loni zaznamenáno ve Středočeském kraji, konkrétně 22. Nejméně pak v Libereckém kraji, kde utonulo pět osob. Nejhorším obdobím byly letní prázdniny, kdy zemřela téměř čtvrtina všech utonulých.

 

Utonutí bylo loni příčinou 0,17 % všech úmrtí. "Dá se říct, že to není příliš významný podíl na celkovém počtu zemřelých. Například rakovina průdušek a plic byla příčinou úmrtí u 4,9 % všech zemřelých a infarkt myokardu u 4,2 %. Ve srovnání s počtem utonulých zemřelo téměř čtyřikrát více lidí například v důsledku dopravní nehody, na otravy pak dvakrát více,“ říká Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

lud TN.cz