Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 9. 2017
Exekutoři se brání

Exekutoři udali policii 20 lidí. Kvůli komentářům na internetu

Exekuce
Zdroj: TN.cz

Exekutorské komoře se nelíbí, že lidé v internetových diskuzích schvalovali střelbu na jejich kolegy. Týden po útoku na soudní vykonavatele v Plzni podala komora téměř 20 trestních oznámení na ty, kteří útoky schvalovali nebo podněcovali k dalším útokům na exekutory.

Minulé úterý napadli tři muži dva exekutory v Plzni. Jeden z mužů na exekutory dokonce vystřelil z plynovky. Rozbil přitom okno auta a exekutory zranil. O případu jsme informovali ZDE. V diskuzích se řada lidí útočníků zastávala. A to se Exekutorské komoře nelíbí.

 

"Postupně jsme monitorovali příspěvky, které přibývaly pod články, které informovaly o úterním útoku na kolegy. Téměř dvě desítky z nich dosáhly takové intenzity, že dle našeho názoru naplňují skutkovou podstavu některého z trestných činů schvalování trestného činu, podněcování ke spáchání trestného činu nebo podněcování k nenávisti vůči skupině osob,“ uvádí prezidentka Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková.

 

Komora si sice uvědomuje, že negativní a agresivní komentáře na adresu exekutorů nejsou ničím novým ani neobvyklým. V souvislosti s útoky v Plzni se už ale podle Exekutorské komory nedají přehlížet.

 

 

"Nechceme omezovat svobodu projevu a nesouhlasné komentáře respektujeme. Tolerujeme rovněž časté komentáře s expresivními výrazy. Nemůžeme však přehlížet výroky, které schvalují násilné trestné činy a vybízejí k trestné činnosti," vysvětluje proč komora přistoupila k trestním oznámením její prezidentka.

 

Podle Fučíkové chce komora tímto krokem ochránit další exekutory, kteří v rámci výkonu své profese čelí mnohdy útoků. Zároveň také komora chce otevřít celospolečenskou diskuzi o tom, co je ještě v internetovém prostředí přijatelné.

vbo TN.cz