Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.6. 2017 18:49
anketa nápad z Ruska

Za špatnou předpověď rozdáme tučné pokuty, navrhuje ministr!

Bouřky
Zdroj: Thinkstockphotos.com/ meteopress.cz
Ilustrační foto

Za špatnou předpověď počasí si meteorologové zaslouží trest - alespoň to si myslí ruský ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov. Reaguje tak na skutečnost, že většina lidí v Moskvě nebyla varována na konci května před smrtící vichřicí, při které zemřelo 16 lidí. Za špatně odvedenou práci chce ministr meteorologům rozdávat pokuty.

Anketa

Měli by být meteorologové trestaní za špatné předpovědi?

Hlasovalo 7287 lidí.
Ruské ministerstvo pro mimořádné situace se ocitlo pod palbou kritiků poté, co v Moskvě na konci měsíce května udeřila silná vichřice. Ta si vyžádala v metropoli a jejím okolí 16 mrtvých a asi dvě stovky zraněných, podle šéfky ruských senátorů Valentiny Matvijenkové nebyli lidé včas varováni.

 

Matvijenková se tvrdě opřela i do samotných meteorologů a začala zpochybňovat jejich práci. Moskevští experti na počasí se hájili tím, že předpověď byla přesná a přišla včas, to ale ministerstvo odmítá. Tvrdí, že předpověď nezahrnovala důrazné varování na mimořádnou situaci a výstraha se šířila jen prostřednictvím médií, sociálních sítí a SMS zpráv.

 

 

I proto se rozhodlo ministerstvo představit návrh, podle kterého by měli nést meteorologové za svou práci větší odpovědnost. Návrh počítá s tím, že za nepřesnou nebo opožděnou předpověď by meteorologové dostávali pokuty. "Nastal čas vypracovat postup ekonomické odpovědnosti územních jednotek hydrometeorologického střediska za předpovědi, které se nepotvrdí," sdělil v pondělí ministr Pučkov.

 

Nejedná se přitom o první návrh, který počítá s tresty za špatné předpovědi. Jak upozornila agentura RIA Novosti, už v březnu chtěl jeden z poslanců prosadit zákon umožňující trestat odchylky pěti stupňů Celsia pokutou v přepočtu za 1240 korun. Rozdíly přesahující 11 °C pak dokonce zhruba 4100 korun.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Počasí bude mít konečně mužskou posilu! Muž s nepříznivým osudem se stane moderátorem TV Nova

VIDEO: Předpověď počasí vyděsila diváky! Do moderátorky udeřil blesk a pak nastalo ticho...

lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

5.6. | 19:52 svarcovaerika0123
6
Kdyby tohle bylo zavedeno u nás, tak by Meteorologický ústav zkrachoval, dostal ...
5.6. | 22:07 jhena
-2
jestli tomu, co předvádí v česku říkají předpověď počasí, tak to je pouze ...
6.6. | 12:21 jan hrabalek
0
Náhlasit nevhodný komentář
ve kterém humoristickém časopisu to bylo TN+ KRAVINY
6.6. | 11:11 x x
0
Náhlasit nevhodný komentář
Je to cca šroky zpetně co meteorologové předpovedeli i na tyden dopředu, pak si koupili masinu za desný prachy, která je očividně na dvě věci a odhaduje počasí kamerou z okna jak bude.....zlaty norský radar, ostatně , že se v Čr nedá ničemu věřit, to víme už dávno
6.6. | 09:51 Petr Pundr
1
Náhlasit nevhodný komentář
No,být takový zákon u nás,tak se vědma Honsová nedoplatí nebo by ji museli rovnou zavřít !
6.6. | 08:13 Lubomír Čáslava
2
Náhlasit nevhodný komentář
Každá předpověď je kombinací odhadu dopadu mnoha faktorů jako směr a rychlost větru apod. a statistiky. Berou se v potaz údaje z předchozích let. Jsou faktory, které nelze předem odhadnout a počasí ovlivní. Předpověď nemůže být nikdy 100%. Jen blb může navrhnout něco podobného
5.6. | 23:49 brta
2
Náhlasit nevhodný komentář
Nebudte kroteni,počasi se da s přesností určit max na 48 hodin dopředu,pak už to jsou jen odhady a vypočty vyvoje počasi.Takže dlouhodoba předpověd počasí je vždy jen odhat(když v lednu řeknou že bude teple leto tak je to pouze odhad)!
5.6. | 23:00 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
Poručíme větru dešti? Tuším, že to tady už jednou bylo. Nic není tak nevyzpytatelného, jako počasí. Bude se tedy trestat advokát za neúspěšnou obhajobu, nebo naopak obžalobu, řidič autobusu, že nejede na čas kvůli špatné dopravní situaci....A všechny tyto věci jsou předvídatelnější.
5.6. | 22:07 jhena
-2
Náhlasit nevhodný komentář
jestli tomu, co předvádí v česku říkají předpověď počasí, tak to je pouze hádání, jestli se chtí hájit tím, že to líp nejde, nemaj tam co dělat, odborníci vypadají uplně jinak, určitě by pokuta za špatnou práci udělala čistku a rádoby předpovědníci by vymizeli s láskou a péčí bez hidratace
5.6. | 21:31 Ivo Vermousek
4
Náhlasit nevhodný komentář
to může fakt napadnout jen někoho velmi, ale velmi hloupoučkého. Asi jedný výsledek může být, že prostě žádní meteorologové nebudou. Z příspěvků je vidět, že Češi jsou na tom s rozumem dosti mizerně, ale kdo by se divil připohledu na politické preference.
5.6. | 19:52 svarcovaerika0123
6
Náhlasit nevhodný komentář
Kdyby tohle bylo zavedeno u nás, tak by Meteorologický ústav zkrachoval, dostal by se do mínusů a na Honsovou by přišel exekutor. Ta by se nedoplatila.
5.6. | 19:25 Radek Trnovec
3
Náhlasit nevhodný komentář
Třeba to zavést i u nás!!!!