Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 27. 7. 2017
Vrátila se do muzea

Za tuhle bankovku pořídíte dům! Ze sejfu ji vytáhnou až za rok

Zdroj: TV Nova

Do olomouckého Vlastivědného muzea se po více než deseti letech vrátila snad nejdražší československá bankovka. Pětitisícovka před lety záhadně zmizela. Objevit se ji podařilo teprve letos na jaře.

Pětitisícovka, ale přitom byste za ni pořídili třeba dvě luxusní auta nebo rodinný domek. Je z roku 1919 a její hodnota se šplhá ke třem milionům. Dlouhých deset let nikdo netušil, kde skončila. Na jaře se ale nečekaně objevila na internetu v aukci a policie bleskově zasáhla.

 

Dnes se už ví, že ji ukradla bývalá zaměstnankyně muzea. "Krátce na to odešla z muzea. Ona tu bankovku zcizila a postarala se o to, aby v žádné evidenci nebyla," popsal ředitel muzea Břetislav Holásek.

 

Po téměř pěti měsících od nalezení a po zkoumání, jestli to není falzifikát, přivezla dvojice policistů pětitisícovku zpět do muzea. Až na pár zaměstnanců a náš štáb ji ale nikdo neviděl. Po vyřízení nezbytných formalit za zavřenými dveřmi skončila v sejfu.

 

Ve sbírkách po celém světě se těchto pětitisícovek dochovalo jen 36, platily totiž necelé dva roky. Žena na čelní straně je údajně manželka jednoho z rytců. Bankovky tiskli ve Vídni, i proto byly hodně podobné tisícikoruně z dob monarchie.

 

 

"Neměly tolik ochranných prvků, jak by měly mít, proto se také často falšovaly často. Byly tištěny na obyčejný papír," vysvětlil numizmatik Filip Hradil. Nově vznikající Československo proto v roce 1921 bankovky vyměnilo.

 

Možná i kvůli loupeži je tahle pětitisícovka dnes nejznámější prvorepublikovou bankovkou. A také nejvíce střežená. Ze sejfu ji prý vytáhnou až příští rok - ke stému výročí vzniku Československa.

Petr Zapletal/epa TN.cz
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama