Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 10. 2017
otrávili ho

Začal soud kvůli vraždě Kim Čong-nama. Ženám hrozí trest smrti!

Kim Čong-nam, Kim Čong-un
Zdroj: Profimedia

Začal soud se ženami, které před osmi měsíci otrávily v malajsijském Kuala Lumpuru staršího bratra korejského diktátora Kim Čong-una. Kim Čong-nam zkolaboval na letišti a zemřel při převozu do nemocnice. Obviněným hrozí trest smrti.

Pětadvacetiletá Siti Aisyahová z Indonésie a o čtyři roky starší Vietnamka Doan Thi Huong jsou obviněny, že nastříkaly Kim Čong-namovi do obličeje nervový plyn VX . Tato látka, která je bez barvy a zápachu, je velmi nebezpečná. Podle OSN patří mezi zbraně hromadného ničení.

 

Obviněné ženy tvrdí, že jsou nevinné. Údajně nevěděly, že je látka nebezpečná. Ve své výpovědi tvrdily, že šlo pouze o žert. Myslely si, že je natáčí skrytý kamera. Jejich tvrzení jim ale nevěří policie. Podle vyšetřovatelů ženy dobře věděly, co provádějí.

 


Z naplánovaní vraždy Kim Čong-nama jsou podezřelé severokorejské tajné služby. Severní Korea jakýkoli podíl na vraždě odmítá. Celá událost poškodila vztahy mezi KLDR a Malajsií.

 

 


Pětačtyřicetiletý Kim Čong-nam byl nejstarším synem zesnulého severokorejského diktátora Kim Čong-ila. Byl přirozeně považován za nástupce svého otce. V roce 2001 ale upadl v nemilost, když jej zatkli japonští celníci na tokijském letišti Narita. Do Japonska přicestoval v doprovodu dvou žen a čtyřletého chlapce.

ham TN.cz