Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.2. 2017 22:48
velká zkáza

Divočáci stojí miliardy korun! Za všechno může začarovaný kruh

Zdroj: TV Nova

Českou přírodu stále devastují divoká prasata. Zemědělcům způsobují škody v řádech miliard korun a bojí se jich už i obyvatelé velkých měst. Myslivci jich podle odborníků loví málo a počet divočáků stále roste.

Rozryté zahrady, parky nebo poničené ploty - to vše mají na svědomí divoká prasata. Žijí jich u nás statisíce a jak přibývá divočáků, přibývá i škod, které způsobují.

 

"Pokud myslivci nezačnou víc lovit a ne chránit a pokud tedy zemědělci nepřestanou pěstovat víc technických plodin, tak se s tím nedá dělat vůbec nic," je přesvědčený Jaroslav Červený z katedry myslivosti na zemědělské univerzitě.

 

Ročně nadělají divoká prasata škody za zhruba 2,5 miliardy korun. Podle odborníků je to začarovaný kruh: zemědělci pěstují plodiny, které prasatům chutnají, myslivci je neloví a divočáků přibývá. Stěhují se i do blízkosti měst. A lidé se jich bojí.

 

 

"Já si myslím, že k tomu střetu docházelo vždycky, samozřejmě vygradovalo to teď tím posledním případem paní, která požadovala po magistrátu úhradu za veterinární ošetření psa," sdělil předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota.

 

Podle myslivců je zase na krajích měst střelba problematická. "Od rána do večera, někdy i v nočních hodinách, se po lese pohybují osoby, ať jsou to běžci, ať jsou to turisté, ať jsou to místní občané, kteří zde chodí na procházky," upozorňuje Janota.

 

Podle odborníků ovšem myslivci neloví černou zvěř dostatečně ani v lesích nebo na polích. A moc nepomáhá ani finanční motivace. Například v Sokolově dávají za zabitého kance dva tisíce.

 

Někde zkoušejí odradit divočáky zvukovými odpuzovači. Jedno takové zařízení ale stojí 14 tisíc korun a dosah má jen 25 metrů.

Dominika Janochová / lud TN.cz