Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.3. 2017 17:57
RADY A TIPY ŘIDIČŮM

Začátek sezóny je pro motorkáře smrtelně rizikový. Jak se chránit?

Zdroj: TV Nova

Víkendy jsou teplejší a prosluněnější, a tak se na silnicích po dlouhé zimě objevuje stále více motorkářů. Jde o rizikové období, kdy nehod motorek najednou rapidně přibývá. Jak se teď mají na silnicích chovat řidiči motorek i aut? Na co si dát pozor? Tlumočíme rady ředitele dopravní policie Tomáše Lercha.

S oteplováním vyráží na silnice motorkáři a policie varuje před nárůstem nehod. Třeba jen na jihu Čech vyšetřují za poslední dny šest nehod motorkářů a dvě vážná zranění. "Začátek sezóny je pro motorkáře vždycky rizikový - a to z několika důvodů. Především jde o stav komunikace. Třeba v lesních úsecích ve stínu může být někde led. Hlavně jsou ale na silnicích po té zimní údržbě zbytky posypu. A to může být pro motorku obzvlášť nebezpečné," varuje ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

 

Dalším problémem je, že přes zimu motorkáři o lecos ze své zručnosti a zkušeností přicházejí. "Řidiči motorek chtě nechtě ztrácejí přes zimu některé návyky. Ta pauza se na nich podepíše, hlavně u těch, kteří moc často nejezdí. Upozorňujeme často na přecenění vlastních sil a schopností. Zejména na začátku sezóny se setkáváme u motorkářů s nehodami, které jsou způsobené nezvládnutím vlastního stroje nebo nepřiměřenou rychlostí," varuje ředitel dopravní policie.

 

 

Podle něj je ideální, aby zejména méně zkušení motorkáři začali sezónu v nějakém kurzu nebo třeba tréninkovými jízdami na polygonu: "Prostě nepodceňovat to riziko a pamatovat na to, že jsem na tom tři čtyři měsíce neseděl a nějaké návyky jsem zapomněl a ztratil."

 

Rizikem pro motorkáře ale mohou být - a také jsou - i ostatní řidiči v autech. Ti si rovněž přes zimu trochu odvykli na to, že po silnicích jezdí i motorky. "Řidiči si odvykli na přítomnost motorkářů na silnicích a jsou méně ostražití než v létě, kdy už mají zažité, že musí dávat pozor na motorkáře nebo cyklisty a chodce. Víkendy jsou ale už teplejší a hezčí, takže motorkářů bude stále přibývat. Je to o vzájemné toleranci a komunikaci a o tom počítat s tím, že proti mě i za mnou může vyjet motorkář a že už tam nebudou dvě světla, ale jedno," radí ředitel Tomáš Lerch.

 

Podobné varování adresoval řidičům i policejní mluvčí Jihočeského kraje Milan Bajcura: "Apelujeme na řidiče motorových vozidel, tedy těch dvoustopých, aby skutečně koukali do zpětných zrcátek protože motorkář je podstatně rychlejší než auto."

 

 

A ve stejném duchu, jen směrem k řidičům motorek se obrací také policejní ředitel Lerch. "Motorkáři by měli dávat větší pozor na odbočující auta a přemýšlet nad tím, jestli mě řidič vidí nebo nevidí, jestli o mě ví," radí.

 

Důležité je dbát i na vlastní viditelnost. Dny ještě stále připomínají spíš zimní, nejsou dlouhé jako v létě a motorkáři v šeru nemusí být dobře vidět. Neměli by proto na sobě šetřit reflexními prvky či vestami. "může to zachránit život," shrnuje ředitel Lerch.

 

Začátek sezóny je podle něj vždycky rizikový. Jak kvůli stavu vozovek, tak kvůli vzájemnému chování řidičů aut a motorek. "V první půlce sezóny máme spíše nehody, kdy stroj nezvládne motorkář. V té druhé polovině sezóny chybují zase spíše řidiči aut a motorkáře přehlédnou," dodal ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

tn.cz / gar