Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 6. 2016
záhadné stvoření

Záhada u antarktického pobřeží: Je to kraken, tvrdí lovci senzací

Kraken
Zdroj: Profimedia.cz/ Google Earth

Lovci senzací přišli s úžasným tvrzením, na Google Earth nalezli ohromné zvíře. Okamžitě se začaly tvořit spekulace, o co se konkrétně jedná. Někteří mají objev za legendárního krakena, jiní věří, že jde o prehistorického plesiosaura. Dokonce se objevily spekulace, že jde o UFO, které startuje přímo z vody.

Příběhy o obří mořské příšeře s dlouhými chapadly se objevuje mezi námořníky od nepaměti, první písemné zprávy o krakenovi pochází z poloviny 18. století. I když je kraken považován za mystické stvoření, lovcům příšer se podařilo najít na Google Earth obří zvíře, které podle odhadu měří více než 30 metrů.

 

Navíc se jedná o měření od hlavy až k části, která vyčuhuje nad vodou, ale podle Scotta C. Waringa z portálu UFO Sightings Daily se jedná jen o vrchní část, samotná obří příšera by měla být mnohem delší, Waring předpokladá, že i s chapadly může být delší než 60 metrů.

 

Další teorie předpokládá, že by mohlo jít o prehistorickou příšeru plesiosaura, což byl obří mořský plaz z období druhohor. První fosilie plesiosaura byla nalezena u pobřeží jižní Anglie počátkem 19. století.

 

 

Mysteriózní zvíře se objevilo poblíž souostroví Jižní Shetlandy na severozápadě Antarktidy, mezi Antarktickým poloostrovem a Jižní Amerikou. Pomocí Google Earth lze celý objev najít na souřadnicích 63° 2'56.73"S (jižní šířka) 60°57'32.38"W (západní délka). Na souřadnicích je vidět rozvířená hladina a kus nečeho, co by mohla být obří chobotnice nebo velryba.

 

14

GALERIE: Kraken u pobřeží Antarktidy

Zdroj: Google Earth

Kraken na Google Earth

Hodnocení:

 

Ať už plave v ledových antarktických vodách cokoliv, vyvolal masivní živočich debatu o neobjevených druzích, které se skrývají v temných mořských hlubinách.

 

Kraken je zobrazován řadou způsobů, nejčastěji ale jako obří chobotnice. Podle zápisků biskupa Pontoppidiana byl kraken zvíře velikosti plovoucího ostrova. Největší nebezpečí nehrozilo přímo od krakena, ale od víru, který zanechával, když se potápěl.

 

 

Pontoppidian tvrdí, že příšera byla často zaměňována s ostrovy a že některé mapy s pouze příležitostnými ostrovy zobrazují vlastně krakeny.

 

Poté, co bylo na březích vyplaveno několik mrtvých krakatic obrovských, u kterých se odhaduje velikost mezi 10 a 18 metry, byl připsán status krakena právě těmto záhadným tvorům, kteří stále úspěšně odolávají řádnému zkoumání.

 

 

Za největšího hlavonožce je v současnosti považován kalmar Hamiltonův, který je co se hmotnosti týče největším hlavonožcem, samice největšího uloveného kalmara měla přes 450 kg. Maximální délka i s chapadly se odhaduje na přibližně 14 metrů, měl by tak být kratší než krakatice, ale jedná se pouze o odhady. Kalmar Hamiltonův se vyskytuje právě v antarktických vodách.
 

klma TN.cz