Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.3. 2018 10:37
Tajemné zmizení

Záhada vyřešena! Vědci už vědí, co se stalo s pilotkou Earhartovou

Amelia Earhartová
Zdroj: Profimedia

Zmizení Amelie Earhartové patří k největším záhadám minulého století. Američtí vědci teď odhlásili, že konečně přišli tajemství na kloub. Pilotka podle nich opravdu havarovala na ostrově Nikumaroro v Tichomoří a zemřela tam. Našli shodu s kostmi, které tam objevili.

Kosti, které se v roce 1940 našly na vzdáleném tichomořském ostrově Nikumaroro, s největší pravděpodobností patřily americké pilotce Amelie Earhartové. Uvedli to vědci z University of Tennessee ve své studii. Píše o tom portál CNN.

 

Ostatky analyzovali už odborníci ve 40. letech, tehdy ale došli k závěru, že jde o kosti z mužského těla. V roce 1941 je zkoumal doktor D. W. Hoodless, ředitel lékařské školy na Fidži, kam byly kosti převezeny.

 

Tehdy ale nebyla forenzní patologie na takové úrovni jako v současnosti. Američtí vědci nemohli prozkoumat přímo objevenou kostru, výzkumu ale podrobili dokumenty, které ji popisovali. K určení pohlaví využili nejmodernější techniku.

 

Přístroje odhalily, že ostatky byly ženské - nejspíše právě Earhartové, s níž měly větší podobnost než s 99 procenty jiných lidí ve velkém referenčním vzorku. "Naše výsledky silně podporují závěr, že kosti z Nikumarora patřily Amelii Earhartové," sdělil vedoucí výzkumu Richard Jantz.

 

 

Amelie Earhartová pocházela z texaského Archinsonu. Stala se první ženou, které americká Národní letecká asociace udělila pilotní licenci. V roce 1928 jako první žena přeletěla Atlantik, o čtyři roky to zopakovala sama v jednomotorovém letounu.

 

V červnu 1937 se Earhartová vydala na let kolem světa, ten ale skončil tragédií. Naposledy byla ona a její navigátor Fred Noonan spatřeni 2. července 1937 na Nové Guineji. Vydali se na poslední část své cesty, letadlo ale ztratilo spojení a zmizelo někde nad Tichým oceánem.

 

Na ostrově Nikumaroro se kromě úlomků kostí našla i lidská lebka, dámská bota, navigační zařízení a lahev bylinného likéru, který Earhartová s oblibou pila. Experti nalezli také hliníkový plát, který zřejmě pocházel z jejího letounu.

 

 

Někteří vědci tvrdí, že dvojice žila na ostrově až několik měsíců, než zemřela na dehydrataci - je zde nedostatek pitné vody. Na Nikumaroru měli přistát poté, co jim došlo palivo, a žít jako trosečníci.

 

Další teorie naznačují, že Earhartovou zajali Japonci, poté žila pod jinou identitou. Loni obletěla svět fotka, která má být důkazem, že letkyně přežila. Podle některých odborníků je autentická, objevila se však už v roce 1935 v japonském časopise.

epa TN.cz
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama