Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.3. 2017 13:52
Ničivá epidemie

Záhadná nemoc požírá psy zaživa, veterináři jsou v koncích

Lulu
Zdroj: http://alabamarot.co.uk

Veterináři marně bojují s děsivou chorobou, která psům požírá maso zaživa, vede k silnému zvracení a v krajním případě až ke smrti. A nejhorší je, že experti vůbec netuší, co nemoc způsobuje.

Nemoci se přezdívá Alabama rot (Alabamská hniloba) a je opravdu velmi nebezpečná. Nejen, že psům doslova požírá kůži, ale vede k silnému zvracení a nakonec k selhání ledvin. Úmrtnost je podle britského Daily Mailu závratných osmdesát procent.


Nemoc momentálně řádí právě ve Velké Británii, kde letos zabila nejméně sedm zvířat a další stovku za uplynulé čtyři roky.


Nejde sice o vysoká čísla, nemoc je ovšem nebezpečná nejen vysokou úmrtností, ale i tím, že experti stále netuší, jak přesně se Alabamská hniloba šíří a jak jí předcházet. Vědci pouze tuší, že se nemoc dá chytit při procházkách bahnem.


Proto vznikla iniciativa, jejímž cílem je vybrat dostatek peněz na potřebný výzkum a lepší porozumění záhadné chorobě. Boj vede Michael Barlow, jehož labradorka Lulu nemoc jako jedna z mála přežila díky experimentální plazmatické léčbě.Nemoc přitom postupuje strašně rychle - kokršpanělku Maggie zabila Alabamská hniloba ani ne za týden poté, co si její majitelka Cathy Mossová všimla prvních boláků na kůži.


Veterinář David Walker, který vede výzkum záhadné nemoci, uvedl, že prioritou je rozklíčovat, jak se Alabamská hniloba šíří. Až zjistí tohle, bude už snadné vyvinout prevenci a ochránit mazlíčky před tímto devastujícím onemocněním.


TN.cz oslovilo i Komoru veterinárních lékařů České republiky. Její prezident Karel Daniel ovšem majitele psů v Česku uklidňuje slovy, že komora nemá žádné informace ani signály, že by se tato děsivá nemoc šířila i k nám.


Podobně mluví i Státní veterinární správa (SVS). "Státní veterinární správa nemá žádné informace ani signály o tom, že by se zmíněná nákaza vyskytovala na našem území," říká mluvčí SVS Petr Pejchal.

pez TN.cz