Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 12. 2017
Únos na dálku

Záhadný let MH370: Expert přišel s novou teorií, proč letadlo zmizelo!

Boeing MH370
Zdroj: Profimedia
Let MH370 se ani po třech letech nepodařilo najít

Let MH370 se stále nepodařilo najít, objevila se ale další teorie o jeho zmizení. Malajsijské letadlo se mělo stát první obětí tzv. vzdáleného únosu. Po útocích 11. září totiž mají letouny nainstalovány zařízení, která umožňují ovládat je i na dálku.

Letadlo společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě zmizelo už před více než třemi lety. Ani po tak dlouhé době ale vyšetřovatelé netuší, co se s letounem stalo. Několik trosek vyplavilo moře na pobřeží Afriky a ostrovů v Indickém oceánu.

 

Spisovatel a historik Norman Davies teď přišel s novou teorií, jak se mohl let MH370 ztratit. Věří, že ho někdo unesl na dálku. Boeing 777 byl totiž vybaven speciálním autopilotem, který umožňuje letoun řídit pomocí vzdáleného přístupu, píše portál Daily Mirror.

 

Podobná zařízení se do letadel začala instalovat po útocích 11. září 2001, aby se zamezilo "přímým" únosům. Pokud jsou únosci na palubě, příslušné úřady mohou znovu získat kontrolu nad strojem. To ale dává příležitost hackerům, kteří se do systému nabourají a mohou tak letadlo ovládat.

 

Právě to se podle Daviese v případě MH370 stalo - a přidal i důvod, proč tomu tak mělo být. "Zdá se, že dokumenty o nákladu, který letadlo převáželo, nebyly přesné. Nevím, co přesně to bylo, ale zřejmě něco, co únosci nechtěli v Číně," prohlásil spisovatel.

 

 

Letadlo mělo být uneseno dokonce dvakrát, což by podle Daviese vysvětlovalo zvláštní letovou dráhu. Stroj pak několik hodin kroužil nad oceánem, až přistál na Antarktidě, kde se mohl dobře ukrýt pod ledem, tvrdí spisovatel.

 

Let Malaysia Airlines 370 zmizel 8. března 2014 na trase mezi Kualou Lumpur a Pekingem. Na palubě bylo 227 pasažérů a 12 členů posádky. Po 40 minutách letu došlo ke ztrátě kontaktu mezi letadlem a řídícím střediskem. I přes rozsáhlé pátrání se letoun nepodařilo najít.

epa TN.cz
Reklama