Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 1. 2018
co je uvnitř?

Záhadný trezor na svitavské radnici! Nikdo ho nedokáže otevřít

Zdroj: TV Nova

Na svitavské radnici mají sto let starý trezor po původním majiteli budovy, od kterého ale chybí klíče. Úředníky zajímalo, co se v něm skrývá, ale ani zkušený zámečník si s trojicí zámků neporadil a po třech hodinách marného snažení to nakonec vzdal. Obsah trezoru proto zůstává velkou záhadou.

Úředníci mají ve svých stolech desítky klíčů, k trezoru ale žádný nepasuje. Co skrývá a půjde ho někdy otevřít? Tyhle otázky na úřadě dráždí snad úplně všechny. "Nevíme, co v něm je, zajímá nás obsah," přiznala mluvčí úřadu Lucie Macášková.

 

Je to umělecké dílo, vypadá jako skříň a tři zámky jsou schované za mistrně ztvárněnou krytkou. Měří skoro jako dospělý člověk a donedávna byl v obřadní síni. Pak ho zaměstnanci přestěhovali na chodbu. "Trezor váží 300 až 400 kilo," řekl správce budovy Karel Chovanec.

 

Trezor je sto let starý a patřil místnímu podnikateli Julii Langrovi i s domem, ve kterém městský úřad sídlí už desítky let. Jsou v něm nějaké cennosti? Možné to je, nicméně tahle schránka by skutečně dokázala ochránit opravdový poklad.

 

 

Mezi vnějšími a vnitřními plášti je popel, který při pokusu o násilné otevření zhasil plamen, třeba autogen. Aby šlo pohnout dveřmi sejfu, v zámcích musejí být všechny tři klíče. Nejlepší zámečník v okolí se do jemné práce pustil, ale zatím ji nedokončil. Podařilo se mu za tři hodiny jeden zámek otevřít z 60 procent.

 

Zkušený zámečník tvrdí, že už za život otevřel 500 trezorů, ale na svitavské radnici ho čeká druhé kolo. A nemusí být rozhodně poslední.

Petr Brzek/ lud TN.cz
Reklama