Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 4. 2017
tuzemské prázdniny

Zájem o dovolenou doma mezi Čechy roste. Zvýší to některé ceny

Zdroj: TV Nova

Letní dovolená v České republice vyjde letos dráž než loni. Ubytování v některých místech tak bude cenově srovnatelné s pobytem u moře. Zvyšování cen nahrává rostoucí poptávka po dovolené v Česku. Tráví ji tady více zahraničních turistů, ale dopřává si ji také stále větší množství Čechů.

Ubytování je ta hlavní položka, která letos zvedne cenu domácích letních dovolených. Zdražování se očekává především v hotelech s více hvězdičkami. "Ty ceny se zvýší maximálně o 10 nebo 15 procent v jednotlivých regionech," odhaduje Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří.

 

Podle asociace hotelů a restaurací ale nebude navýšení cen tak vysoké. "Mělo by se to pohybovat zase kolem těch pěti šesti procent. Určitě tu cenu tentokrát potáhnou velká města," soudí prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

 

 

ČR dlouhodobě patří mezi jedny z nejlevnějších destinací v Evropě všeobecně. Zdražovat se prý tedy bude ubytování hlavně v lokalitách, o které je největší zájem a kde si to mohou dovolit, aniž by přišli o klienty. Stravování a další služby pak údajně zůstávají přibližně na loňských cenách.

 

Zvyšování cen ubytování nahrává i fakt, že dovolenou v Česku tráví stále více zahraničních ale i domácích turistů. "Za rok 2016 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení téměř 9,3 milionů zahraničních turistů, což je oproti roku 2015 nárůst skoro o 7 procent," řekla Martina Fišerová, mluvčí Agentury Czechtourism.

 

 

O dalších 7 procent pak přibylo Čechů. Největší nárůst domácích turistů zaznamenal loni Karlovarský kraj a Praha, následoval Olomoucký kraj a Vysočina. Více Čechů dovolenkářů přijelo ale úplně do všech regionů. Turistů, kteří u nás stráví dovolenou, přibude podle Asociace cestovních kanceláří i letos o 10 až 15 procent. Sami Češi se přitom na nárůstu budou podílet nejvíc.
 

 

 

 

tn.cz / gar