Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.5. 2017 22:33
protikuřácký zákon

Zákaz kouření se blíží! Víte, kde si můžete bez obav zapálit? ANKETA

Zdroj: TV Nova

Přibližně za dva týdny začne v Česku platit protikuřácký zákon, který kromě kouření ovlivňuje také pití alkoholu. Zákaz se týká milionů lidí, jen někteří ale skutečně tuší, kde si člověk smí zapálit a kde za to naopak dostane pokutu.

Cíl normy byl podle ministerstva zdravotnictví jednoduchý, vznikla snaha omezit škody způsobené nejen tabákem, ale také alkoholem a dalšími návykovými látkami. Spoustu lidí v tom ale vidí jen omezování. Zákon začíná platit od 31. května a málokdo tuší, co všechno lidé vlastně smí.

 

Norma zavádí především úplný zákaz kouření ve vnitřních prostorách restauračních zařízení (kavárny, bary apod.) bez výjimek v podobě oddělených prostor a kuřáren. Zákaz platí také na zastávkách a nástupištích veřejné dopravy. Lidé si nezakouří také v zoologických zahradách, ovšem s výjimkou vnějšího vyhrazeného prostoru pro kouření.

 

I nadále bude platit zákaz kouření ve vnitřních prostorách zdravotnických zařízení, který se ale rozšíří i na přilehlé prostory, nebude se tedy moci kouřit ani na chodbách a v čekárnách. I v tomto případě existuje několik výjimek, jako jsou například kuřárny na psychiatrických odděleních.

 

Těšíte se, až bude platit zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 28531 lidí.

 

Nadále bude platit zákaz kouření na všech školách, nezakouří si ani vysokoškoláci. Kouření elektronických cigaret na veřejných prostranstvích v okolí škol budou moci obce kontrolovat obecně závaznými vyhláškami.

 

Úplný zákaz kouření se vztahuje také na vnitřní zábavní prostory a na prostory, které k zábavě primárně neslouží, ale koná se v nich například ples, diskotéka, zábava nebo koncert. Může to být třeba koncert ve staré hale.

 

 

Existuje také několik dalších výjimek, v nákupních centrech a na mezinárodních letištích i nadále budou kuřárny. Pro elektronické cigarety platí stejná pravidla s výjimkou pro provozovny stravovacích služeb, zoologické zahrady a stavebně oddělené kuřárny.

 

Zákaz kouření se netýká budov věznic, s výjimkou jejich případných veřejnosti přístupných vnitřních prostor.

 

Jak norma upravuje pití alkoholu?

 

klma TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.5. | 07:29 Bohumír Panuš
39
Týkají se tyto zákazy i Poslanecké sněmovny, nebo mají poslanci výjimku jako na ...
17.5. | 06:09 pater11
-4
Treba moje starka pod perinou hiiiii.
22.5. | 17:06 Sue Thomas
1
Jsem nekuřačka,ale to,že tenhle přísný zákon vyšel právě teď,považuji za saškárnu. Samotné min. zdravotnictví by mělo řešit mnoho závažných problémů (zavírání oddělení v menších nemocnicích pro nedostatek kvalif. perzonálu,náhlý nedostatek důležitých léků,které stále jsou v okolních státech, ...).
21.5. | 09:17 jkazatel
2
Zákazy, příkazy, rozkazy. Proč něco dodržovat, když máme zářný příklad ve vládě, jejíž poslanci nedodržují nic. Tak k čemu ty pravidla ?? Jsou mi příkladem, takže pro mne nic neplatí.
20.5. | 08:26 zacotomame
0
Jhena, jenže žrát se musí, kouřit ne.
19.5. | 22:09 Jiří Houra
0
No to mi poser prsa....Přednášet nám o kouření bude blb... Benda!!!
19.5. | 19:00 jhena
1
napsal jsem co jsem napsal a za tím si stojím, reaguj, co se do tebe vejde, stejně chleba levnější nebude, že je kouření vytržené z komtextu uceleného celku, jak je vidět nezajímá nikoho, kdo se bude zajímat o komplexní řešení všeho? kouření vadí všem, ale chemikálie v jídle jsou horší, dobrou chuť
19.5. | 16:05 zacotomame
0
To, že komentuji názor jiného neznamená, že si za tím svým nestojím.
19.5. | 16:04 zacotomame
0
Jhena, doufám, že chápeš význam slova diskuze. Pokud chceš vést monology a nestojíš o reakce, postrádá tvé konání smysl. Ano, můžeš psát co chceš a kam chceš, rovněž já mohu reagovat na příspěvek, který se mě, jako nekuřáka týká. Nebo ne?
19.5. | 10:26 jhena
0
zacotomame - doufám, že jsi si všim, že beru na vědomí tvůj názor, ale nekomentuji ho, stuj so za svim názorem, jako to činím já
19.5. | 08:19 zacotomame
0
Mínusy bez protiargumentu jsou mi rajskou hudbou. Obvykle svědčí o neschopnosti jejich autora jakkoli oponovat. Děkuji, jsou mi satisfakcí a potvrzením toho, že se nemýlím.
19.5. | 07:55 zacotomame
0
Dokážu pochopit argumenty narkomana s absťákem. Pochopit ano, ale nehodlám přistoupit na cokoli, čím mi ten narkoman ničí zdraví, nebo obtěžuje. On je ten, který by měl slevit ze svého pohodlí zapálit si kde ho napadne.