Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.5. 2017 22:33
protikuřácký zákon

Zákaz kouření se blíží! Víte, kde si můžete bez obav zapálit? ANKETA

Zdroj: TV Nova

Přibližně za dva týdny začne v Česku platit protikuřácký zákon, který kromě kouření ovlivňuje také pití alkoholu. Zákaz se týká milionů lidí, jen někteří ale skutečně tuší, kde si člověk smí zapálit a kde za to naopak dostane pokutu.

Cíl normy byl podle ministerstva zdravotnictví jednoduchý, vznikla snaha omezit škody způsobené nejen tabákem, ale také alkoholem a dalšími návykovými látkami. Spoustu lidí v tom ale vidí jen omezování. Zákon začíná platit od 31. května a málokdo tuší, co všechno lidé vlastně smí.

 

Norma zavádí především úplný zákaz kouření ve vnitřních prostorách restauračních zařízení (kavárny, bary apod.) bez výjimek v podobě oddělených prostor a kuřáren. Zákaz platí také na zastávkách a nástupištích veřejné dopravy. Lidé si nezakouří také v zoologických zahradách, ovšem s výjimkou vnějšího vyhrazeného prostoru pro kouření.

 

I nadále bude platit zákaz kouření ve vnitřních prostorách zdravotnických zařízení, který se ale rozšíří i na přilehlé prostory, nebude se tedy moci kouřit ani na chodbách a v čekárnách. I v tomto případě existuje několik výjimek, jako jsou například kuřárny na psychiatrických odděleních.

 

Anketa

Těšíte se, až bude platit zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 36688 lidí.

 

Nadále bude platit zákaz kouření na všech školách, nezakouří si ani vysokoškoláci. Kouření elektronických cigaret na veřejných prostranstvích v okolí škol budou moci obce kontrolovat obecně závaznými vyhláškami.

 

Úplný zákaz kouření se vztahuje také na vnitřní zábavní prostory a na prostory, které k zábavě primárně neslouží, ale koná se v nich například ples, diskotéka, zábava nebo koncert. Může to být třeba koncert ve staré hale.

 

 

Existuje také několik dalších výjimek, v nákupních centrech a na mezinárodních letištích i nadále budou kuřárny. Pro elektronické cigarety platí stejná pravidla s výjimkou pro provozovny stravovacích služeb, zoologické zahrady a stavebně oddělené kuřárny.

 

Zákaz kouření se netýká budov věznic, s výjimkou jejich případných veřejnosti přístupných vnitřních prostor.

 

Jak norma upravuje pití alkoholu?

 

klma TN.cz