Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.5. 2017 22:33
protikuřácký zákon

Zákaz kouření se blíží! Víte, kde si můžete bez obav zapálit? ANKETA

Zdroj: TV Nova

Přibližně za dva týdny začne v Česku platit protikuřácký zákon, který kromě kouření ovlivňuje také pití alkoholu. Zákaz se týká milionů lidí, jen někteří ale skutečně tuší, kde si člověk smí zapálit a kde za to naopak dostane pokutu.

Cíl normy byl podle ministerstva zdravotnictví jednoduchý, vznikla snaha omezit škody způsobené nejen tabákem, ale také alkoholem a dalšími návykovými látkami. Spoustu lidí v tom ale vidí jen omezování. Zákon začíná platit od 31. května a málokdo tuší, co všechno lidé vlastně smí.

 

Norma zavádí především úplný zákaz kouření ve vnitřních prostorách restauračních zařízení (kavárny, bary apod.) bez výjimek v podobě oddělených prostor a kuřáren. Zákaz platí také na zastávkách a nástupištích veřejné dopravy. Lidé si nezakouří také v zoologických zahradách, ovšem s výjimkou vnějšího vyhrazeného prostoru pro kouření.

 

I nadále bude platit zákaz kouření ve vnitřních prostorách zdravotnických zařízení, který se ale rozšíří i na přilehlé prostory, nebude se tedy moci kouřit ani na chodbách a v čekárnách. I v tomto případě existuje několik výjimek, jako jsou například kuřárny na psychiatrických odděleních.

 

Anketa

Těšíte se, až bude platit zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 36679 lidí.

 

Nadále bude platit zákaz kouření na všech školách, nezakouří si ani vysokoškoláci. Kouření elektronických cigaret na veřejných prostranstvích v okolí škol budou moci obce kontrolovat obecně závaznými vyhláškami.

 

Úplný zákaz kouření se vztahuje také na vnitřní zábavní prostory a na prostory, které k zábavě primárně neslouží, ale koná se v nich například ples, diskotéka, zábava nebo koncert. Může to být třeba koncert ve staré hale.

 

 

Existuje také několik dalších výjimek, v nákupních centrech a na mezinárodních letištích i nadále budou kuřárny. Pro elektronické cigarety platí stejná pravidla s výjimkou pro provozovny stravovacích služeb, zoologické zahrady a stavebně oddělené kuřárny.

 

Zákaz kouření se netýká budov věznic, s výjimkou jejich případných veřejnosti přístupných vnitřních prostor.

 

Jak norma upravuje pití alkoholu?

 

klma TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.5. | 07:29 Bohumír Panuš
39
Týkají se tyto zákazy i Poslanecké sněmovny, nebo mají poslanci výjimku jako na ...
17.5. | 06:09 pater11
-4
Treba moje starka pod perinou hiiiii.
2.6. | 10:20 Jaroslav Frýba
0
Náhlasit nevhodný komentář
Je mi z toho všeho smutno a zle. Jak dlouho si ještě necháme kálet na hlavy?!?!
2.6. | 10:20 Jaroslav Frýba
0
Náhlasit nevhodný komentář
Co třeba protikuřácké hlídky?!?!To se vážně chcete vrátit do dob občanských hlídek?!?!Nechápu, proč nemohl zůstat dosavadní stav, kdy si každá provozovna mohla vybrat, jestli chce být kuřácká, nebo nekuřácká a každý návštěvník si mohl vybrat, jestli půjde do té, či oné...???
2.6. | 10:20 Jaroslav Frýba
0
Náhlasit nevhodný komentář
Kecy, kecy, kecy!!!Za chvíli vám zakáží sladit, protože cukr je škodlivý a sex, protože je rizikový a může šířit pohlavní nemoci, atd...!!!Je to bez diskuzí diskriminace a už to je alarmující. Proti takovému zacházení se revoltovalo v listopadu 1989 a dnes se vše vrací a někteří jsou tím nadšeni.
30.5. | 17:09 adelka00000
0
Náhlasit nevhodný komentář
Už aby to bylo, ještě by mohli začít pokutovat areál boleslavské fabriky ,kde když jde člověk z práce a přímo před ním si zapálí 20lidi najednou,taky to není zrovna příjemné to čuchat . Někteří jsou vážně bezohlední ,ať si zapálí v prostorech,která k tomu jsou určená a pak ať si táhnou domu
24.5. | 14:46 jhena
1
Náhlasit nevhodný komentář
zacotomame - přidej si ještě víc jídla s chemikáliema za mne, odejdou ti vnitřnosti, nejsme stavěný na chemikálie ani na kouření veškerých splodin, co vyprodukuje za minutu kdekoli jeden závod za splodiny, ty nebo jinej kuřák to samý množství vyprodukuje za dva životy
22.5. | 17:06 Sue Thomas
5
Náhlasit nevhodný komentář
Jsem nekuřačka,ale to,že tenhle přísný zákon vyšel právě teď,považuji za saškárnu. Samotné min. zdravotnictví by mělo řešit mnoho závažných problémů (zavírání oddělení v menších nemocnicích pro nedostatek kvalif. perzonálu,náhlý nedostatek důležitých léků,které stále jsou v okolních státech, ...).
21.5. | 09:17 jkazatel
4
Náhlasit nevhodný komentář
Zákazy, příkazy, rozkazy. Proč něco dodržovat, když máme zářný příklad ve vládě, jejíž poslanci nedodržují nic. Tak k čemu ty pravidla ?? Jsou mi příkladem, takže pro mne nic neplatí.
20.5. | 08:26 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jhena, jenže žrát se musí, kouřit ne.
19.5. | 22:09 Jiří Houra
1
Náhlasit nevhodný komentář
No to mi poser prsa....Přednášet nám o kouření bude blb... Benda!!!
19.5. | 19:00 jhena
1
Náhlasit nevhodný komentář
napsal jsem co jsem napsal a za tím si stojím, reaguj, co se do tebe vejde, stejně chleba levnější nebude, že je kouření vytržené z komtextu uceleného celku, jak je vidět nezajímá nikoho, kdo se bude zajímat o komplexní řešení všeho? kouření vadí všem, ale chemikálie v jídle jsou horší, dobrou chuť