Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.5. 2017 16:41
policejní skandál

Žalobci řeší úniky ze spisů, Babiš nařídil: Vyhoďte Rusňáka z ANO!

Andrej Babiš - 1
Zdroj: Profimedia
Andrej Babiš

Rozsáhlou kauzou úniků z policejních spisů se zabývá Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou. Do věci jsou zapleteni elitní policisté i podnikatel David Rusňák, zeť Babišovy náměstkyně a člen ANO. Babiš dnes straně nařídil Rusňáka vyhodit a vrátit jeho finanční dar straně.

Na svém webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci uvedlo, že v případu jde o úniky informací z trestních řízení a policejních databází.

Reklama

 

Mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková řekla, že policisté v těchto dnech pracují na jedné z operací. "Blíže se k tomu vyjadřovat nemůžu. Právo na poskytování informací si vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci," dodala Kudláčková.

 

Mezi obviněnými je například bývalý policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský nebo majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák, který podniká v nemovitostech, telekomunikacích či teplárenství.

 

 

Rusňák je zeť náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, kterou před několika dny hnutí ANO navrhlo do funkce ministryně financí, ale premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tuto nominaci odmítl. Mluvčí DRFG Jan Sedláček dnes řekl, že Rusňák vypovídá na policii. Dodal, že o zatčení a obvinění informace nemá.

 

Babiš: Rusňáka vyhoďte a vraťte mu jeho dar

 

Tentokrát Andrej Babiš nezvolil agresivní obranu odkazy na politickou kampaň a spiknutí a Rusňáka dnes nařídil ze strany ANO vyhodit. Kromě toho nařídil jihomoravské organizaci hnutí, aby vrátila dar od podnikatele Davida Rusňáka.

 

Organizace má podat i návrh na jeho vyloučení. Rusňák je mezi lidmi, které vyšetřuje policie kvůli únikům informací z trestních řízení a policejních databází. "Pro nás je nepřijatelné, abychom měli takové sponzory. Já jsem okamžitě nařídil krajské organizaci, protože to je jejich sponzor, krajské organizaci Jihomoravského kraje, aby okamžitě ten dar vrátili a aby dali návrh na vyloučení pana Rusňáka z hnutí," řekl Babiš.

 

 

Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) Babišův příkaz splní jen částečně - navrhne pozastavení členství podnikatele Davida Rusňáka v hnutí, dokud se nevyřeší kauza úniků informací z trestních řízení a policejních databází. Řekl to dnes novinářům v Brně. Vokřál řekl, že ctí presumpci neviny a vrácení daru by zvážil až ve chvíli, kdy se případně prokáže vina podnikatele.
 

 

Rusňákova DRFG je investiční skupina založená v Brně v roce 2011. Cílem DRFG je zhodnocovat kapitál prostřednictvím investic do majetkových podílů v perspektivních společnostech a projektech. DRFG se zaměřuje především na investice do nemovitostí, finančních služeb a telekomunikací. V roce 2016 dosáhl objem investic 1,5 miliardy Kč a objem aktiv překročil čtyři miliardy Kč.

 

Ratajský působil v ÚOOZ do srpna 2009. V současnosti je společníkem v bezpečnostní agentuře CS Solution Group, která zajišťuje profesionální ochranku, ostrahu objektů i ochranu informačních technologií.

 

Rusňák je členem organizace Brno-Černovice. Není zastupitelem a nemá politickou funkci. Jeho manželka Petra je radní Brna a byla za Vokřálem na druhém místě kandidátky. Vokřál vyloučil, že by její činnost na radnici souvisela s manželovou podnikatelskou činností. Podle Vokřála dal Rusňák na kampaň v komunálních volbách v roce 2014 přes milion korun. Začátkem příštího týdne se sejde krajské předsednictvo, které bude o celé situaci jednat. Krajská předsedkyně Taťána Malá je nyní na pracovní cestě v Číně.

 

Policie vyšetřuje vynášení ze spisů i v kauze Bereta

 

Protidrogová centrála v současnosti řeší také kauzu Bereta, která se rovněž týká vynášení informací ze spisů. Případ mají na starosti detektivové z bývalého protimafiánského útvaru. V kauze figuruje policista protikorupční jednotky Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma a někdejší policista Igor Gáborík nebo vlivná pražská žalobkyně Dagmar Máchová.

 

 

Vyšetřovací tým byl včleněn do protidrogové centrály kvůli vzniku Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), do které od loňkého 1. srpna spadají policisté z bývalých elitních útvarů - protimafiánského a protikorupčního. Důvodem pro vyčlenění týmu pod protidrogovou centrálu bylo to, aby nenastal případ, že policisté z nové centrály vyšetřují kauzy kolem vlastních kolegů, kteří patřili do zaniklé jednotky. Tato kauza byla zároveň jediným případem, kterou nemohla NCOZ po svém vzniku vyšetřovat.

ČTK/ lud TN.cz
Reklama