Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.2. 2016 11:55
nový zákon

Zaplatíš, kolik vyhodíš: Platby za popelnice se změní! Jak ušetřit?

Popelnice
Zdroj: Profimedia
Popelnice (ilustrační foto)

Omezit skládkování plánuje v příštích letech ministerstvo životního prostředí. Chce toho dosáhnout zvýšením poplatků za ukládání odpadu na skládky, a to až trojnásobně. Změny se dotknou i vlastníků popelnic, ti by měli platit za každé kilo nebo litr vyhozených odpadků.

Omezit počet odpadků končících na skládkách a zároveň motivovat lidi k lepšímu třídění odpadu, takový je cíl zákona ministerstva životního prostředí. Do roku 2023 se bude městům postupně zvyšovat poplatek za ukládání odpadu na skládkách, ze současných 500 korun za tunu až trojnásobně. Píše o tom web ihned.cz.

 

Změny se dotknou i majitelů popelnic. Dnes platí, že každý člověk, platí jednou za rok poplatek za svoz odpadu tam, kde má trvalé bydliště. V průměru je to asi 700 korun. Obce přitom za manipulaci s odpadem zaplatí o více než 200 korun víc. Zákon navrhuje zvýšit maximální částku za svoz odpadu, lidem by mohla obec nově účtovat až 1100 korun.

 

 

Druhou variantou, kterou zákon navrhuje, je, že by obce mohly poplatky účtovat měsíčně a podle jiného systému. Ministr Richard Brabec navrhuje, aby lidé platili podle principu 'kolik odpadků vyhodíš, tolik korun zaplatíš'. Za jeden kilogram odpadu by se platilo maximálně 6 korun za kilogram, pokud by obec účtovala podle objemu popelnice, platila by se 1 koruna za litr.

 

Podle ministra není vážení odpadu žádnou novinkou. Množství svozových firem disponuje auty, které jsou schopny odpad zvážit a podle čárového kódu na popelnici přesně vědí, komu patří. V druhém případě by lidé platili podle velikosti popelnice.

 

 

Co to znamená?

Lidé, kterým popeláři vyvážejí poloprázdné popelnice, si budou moci koupit menší, za kterou zaplatí méně než doposud. Zvolí si zkrátka takovou popelnici, kterou zvládnou naplnit a nebudou zbytečně platit za 'vyvážení vzduchu'. Kdo bude chtít ušetřit, ten si raději dvakrát rozmyslí, než do 'černé popelnice' něco hodí.

 

Na změně vydělají především ti, kteří poctivě třídí odpad. Naopak ty, kteří do 'černých popelnic' hodí všechno, by měl nový systém motivovat k lepšímu třídění. Obce budou nuceny možnost třídění odpadu zajistit, jinak jim hrozí desetimilionová pokuta. Naopak pokud se obce do nového systému zapojí, slibuje jim ministerstvo velké dotace, na kontejnery a sběrné dvory má pro obce už nyní připraveno 12 miliard korun.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pálíte plasty nebo časopisy? Zjistěte, co způsobujete a co hrozí hlavně vám!
8 nejčastějších omylů při třídění odpadu. Patří zrcadlo do skla?
Třídění odpadu - maličkost s obrovskou zásluhou

GALERIE: Nerecyklujete odpad? Po těchto fotkách zaručeně začnete!

Šílená umělkyně: Vybírá popelnice a dělá z toho obrazy. Najdete na nich i svůj odpad?

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.2. | 11:27 Martin Kazík
63
A ve městě, kde je na sídlišti X popelnic se to bude rozúčtovávat jak? Ten kdo ...
17.2. | 16:10 Josef Borik
-22
No konečně,systém který již leta funguje ve vyspělé evropě. Doplácet na lemply ...
4.10. | 11:38 Jiří Nevídal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Myslím, že všechny Vaše komentáře vystihuje toto video: https://www.youtube.com/watch?v=lHtWDGV-paI
21.2. | 13:14 janakopecna
1
Náhlasit nevhodný komentář
dannero- a pokud papír z kontejneru někdo vybere a odveze do sběru, tak je to hodnoceno jako krádež, protože co je v kontejneru, je majetkem technických služeb
21.2. | 13:02 janakopecna
2
Náhlasit nevhodný komentář
Odmítám platit odvoz tříděného papíru, modré kontejnery nacpány letáky, to by měly zaplatit "firmy" které tento odpad produkují
21.2. | 09:30 dannero
4
Náhlasit nevhodný komentář
z odpadu se stává slušně výdělečná komodita a způsob jak lidem ještě více pustit žilou.Tříděný odpad je surovina která se prodává a když se lidem nařídí aby ji zadarmo třídily, udělají z lidí vlastně své otroky,proč asi jsou na barevných kontejnerech tak malé otvory?Aby jim to nikdo nekradl.
18.2. | 19:26 Josef Brychta
2
Náhlasit nevhodný komentář
Co se mi líbí jak to mají ve Švýcarsku. V obchodě na kase si koupíš speciální odpadkové pytle a tím zároveň zaplatíš svoz. Na popelnice koupíš takový plastový pásek. To znamená platím za to co vyhodím. Jsem na Čechách možná maximálně 2 měsíce do roka, přesto musím platit celý rok za vyvážení ničeho.
18.2. | 15:13 pavel572
8
Náhlasit nevhodný komentář
Problém vidím v tom,že budu muset na popelnici udělat zámek, abych jí neměl hned plnou od kolemjdoucích.
18.2. | 14:29 Ivan Novák
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tohle je možné i dnes a některá města a obce to tak mají. Přesto se většina radnic drží toho těžkopádného a nespravedlivého nesmyslu.
17.2. | 23:56 charleee
29
Náhlasit nevhodný komentář
takže to dopadne tak, že se zvýší počet černých skládek a ještě to znečistí vzduch, jak se to bude případně pálit ... fakt bezva !!
17.2. | 23:51 charleee
22
Náhlasit nevhodný komentář
akorát přibude černých skládek :( pokud se budou popelnice vážit, zazvoní na mě ráno popelář, abych mu popelnici bezpečně předal ? přeci ji nenechám na ulici, aby mi v ní přes noc přibylo pár desítek kilo, které pak zaplatím :)
17.2. | 22:40 a-z-0-9
27
Náhlasit nevhodný komentář
Děkuji našemu "Ministerstvu pro likvidaci životního prostředí", že naše lesy a škarpy obohatí dalšími černými skládkami a ovzduší zplodinami z pálených odpadků!