Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 7. 2015
Nová platební metoda

Zaplatit účet pomocí selfie? Už od podzimu realita!

Selfie
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Natáhnout ruku, namířit na sebe přední kameru fotoaparátu, udělat snímek a zaplatit tak účet? Již velmi brzy by tento inovativní způsob platby mohl nahradit těžko zapamatovatelná hesla a PIN k platební kartě. Společnost MasterCard chce spustit testovací provoz už na podzim.

Společnost by uživatelům karet chtěla usnadnit především platby přes internet a zároveň zvýšit zabezpečení. Donedávna stačilo, aby si někdo opsal čísla z platební karty a mohl s ní platit. Výrobci přidali alespoň bezpečnostní kód, ale ten uživatelé zapomínají, nebo si ho píší na karty a ztrácí ho společně s nimi.

 

S jedním řešením přišel Apple, když z iPhonů udělal platební nástroj. Platby jsou autorizovány sejmutím otisku prstů. Toto řešení implementuje do svého systému i MasterCard. Ale krom toho přišli její vývojáři i s vlastním systémem.

 

Fotografie registrovaných uživatelů jsou převedeny na algoritmus. Uživatel, který by si přál takto platit, musí mít v mobilním telefonu speciální aplikaci. Pak vytvoří selfie. Aplikace převede fotografii na algoritmus a pošle jej MasterCard k porovnání. Pokud bude výsledek kladný, platba se autorizuje.

 

 

Vývojáři z MasterCard mysleli na jedno zásadní riziko. Co když někdo před čočkou fotoaparátu podrží fotografii? Obejít bezpečnostní systém se mu tímto způsobem nepovede. Majitel platební karty totiž musí po vyzvání mrknout, jinak se platba neautorizuje.

 

"Mladá generace, která je blázen do selfie, to bude považovat za cool věc. Ocení to," je přesvědčen Ajay Bhalla, který u společnosti MasterCard má na starost inovativní řešení v oblasti bezpečnosti.

 

 

"Chceme lidi identifikovat podle toho, kým jsou, ne podle toho, co si pamatují," řekl Bhalla ekonomické divizi CNN. "Lidé si musí pamatovat příliš mnoho hesel a to zákazníkům a obchodníkům způsobuje spoustu problémů."

 

ČTĚTE TAKÉ:

Selfie islamisty stálo život jeho spolubojovníky! Neuvěříte proč

Kvůli selfie s dívkou letěl 13 000 kilometrů! Pak přišlo neštěstí

NECHUTNÉ SELFIE: Dívka nutila k sexu pitbulla a fotila se u toho!

Terorista uřízl muži hlavu, narazil ji na plot a vyfotil si s ní selfie!

 

vbo TN.cz
Reklama