Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.7. 2018 20:37
Povodně v Japonsku

Záplavy mají až 76 obětí! Úřady varují před další katastrofou

Zdroj: TV Nova

Počet obětí rozsáhlých záplav v Japonsku stále narůstá. Vláda oznámila, že bilance se blíží už 76 mrtvým. Potvrzených je zatím 48 obětí. Prudké lijáky trápí jižní japonské ostrovy už třetím dnem, úřady vydaly varování před dalšími sesuvy půdy.

Zprávy o počtu obětí se výrazně liší. Podle úřadů je potvrzeno 48 mrtvých, televize NHK uvádí už 62 obětí. Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga ale v sobotu oznámil, že mají informace o 76 mrtvých a 92 pohřešovaných. Píše o tom portál express.co.uk.

 

Vláda nasadila do boje s živlem zhruba 48 tisíc policistů, hasičů a vojáků. "Stále se pohřešuje mnoho lidí, další potřebují pomoc. Pracujeme proti času," uvedl premiér Šinzo Abe. Více než milion a půl lidí se muselo evakuovat, dalším třem milionům úřady doporučily odejít.

 

"Historické lijáky" postihly především jižní japonské ostrovy Kjúšú a Šikoku. Deště bičují Japonsko už třetím dnem, zasažena je velká oblast, což stěžuje identifikaci obětí i práci záchranářů. Voda zatopila celé vesnice, některé srovnala se zemí.

 

15

GALERIE: Extrémní záplavy v Japonsku

Zdroj: ČTK

Extrémní záplavy v Japonsku - 5

Hodnocení:

 

Meteorologický ústav teď vydal varování před další přírodní katastrofou. Upozorňuje, že sesuvy půdy jsou možné i poté, co pršet přestane. Výstraha platí pro čtvrtinu prefektur. Zároveň meteorologové informovali, že za tři hodiny napršelo v jedné oblasti prefektury Koči 26,3 centimetru srážek.

 

 

Zprávy o obětech jsou zatím útržkovité. Většinou jde podle japonských médií o obyvatele, které strhla voda, případně pohltil sesuv půdy. Jeden muž v Hirošimě spadl z mostu do rozbouřené řeky, dalšího v prefektuře Kjóto strhla vlna, když se snažil odstranit trosky.


Podívejte se na video ze zasažené oblasti:

 

epa TN.cz
Reklama