Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 7. 2018
Povodně v Japonsku

Záplavy si vyžádaly už 180 obětí! Nejde elektřina, neteče voda

Zdroj: TV Nova

Mohutné záplavy a následné sesuvy půdy si v západním Japonsku vyžádaly už téměř 180 obětí. Desítky dalších lidí úřady stále pohřešují. Domovy kvůli živlům musely opustit na dva miliony obyvatel.

Záchranáři i místní začínají odklízet kusy zničených budov a popadané stromy po silných přívalových deštích a mohutných sesuvech půdy, které zasáhly západní Japonsko. Při záplavách podle nejnovější bilance zemřelo nejméně 179 lidí.

 

"Voda byla dost hlučná, ale od chvíle, co přišly sesuvy, pach půdy a trávy byl tak silný, že bych při otevřeném okně nemohl usnout. Tak moc to páchlo," popsal lijáky a jejich následky 18letý Ryutaro Hirakawa z prefektury Hirošima.

 

Úřady po řádění živlu stále pohřešují téměř šest desítek lidí, obětí tak zřejmě bude ještě přibývat. Ti, co museli opustit své domovy, našli provizorní ubytování ve školních tělocvičnách. Domů se ale většina hned tak nevrátí.

 

 

 

"Nefunguje elektřina, neteče voda a nemáme žádné informace. Nemůžu domů, ani kdybych chtěl," prohlásil 66letý Akira Tanimoto.

 

Na záchranných pracích se podílí 70 tisíc hasičů, vojáků a záchranářů. Zasažené oblasti by měl ve středu navštívit také premiér Šinzó Abe. Kvůli krizové situaci po povodních zrušil své plánované cesty do Evropy a na Blízký východ.

Kristina Tůmová/epa TN.cz
Reklama