Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.1. 2016 21:38
vážná situace

Krize v nemocnicích: O pacienty se nemá kdo starat

Zdroj: TV Nova

České zdravotnictví čelí jednomu z největších problémů posledních let. V nemocnicích se nemá kdo starat o pacienty. Menší nemocnice dokonce zavírají některá oddělení, nebo ruší část lůžek. Potýkají se totiž jak s nedostatkem lékařů, tak i zdravotních sester. Problémy se ale netýkají pouze menších nemocnic.

Nemocnice v Semilech a Frýdlantu musely zrušit lůžkové interny, protože neměly lékaře. Část pacientů a s tím i problémy se přesunuly do Liberce. "Kapacita nestačí, takže děláme velmi aktivní nábory nových lékařů nových sestřiček. Interna navíc musela zabrat i části jiných oddělení, na kterých se kvůli tomu odkládají plánované hospitalizace," sdělil ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný.

 

Na interním oddělení v Novém Bydžově kvůli nedostatku lékařů skončil provoz jednotky intenzivní péče. Pacienti jsou převáženi do nemocnice v Jičíně a do hradecké fakultní nemocnic. Ředitel nemocnice Tomáš Jedlička situaci komentoval takto: "K zajištění potřebujete minimálně tým lékařů v počtu asi 5 a to je v současné době v podstatě neřešitelný problém."

 

 

Tam, kde nezavírají celá oddělení, ruší na některých z nich alespoň část lůžek. A to i ve fakultní nemocnici v Praze Motole, kde chybějí sestry. "Máme zatím zavřené půlky lůžkových stanic, což samozřejmě přináší prodlužování objednacích lhůt na jednotlivé operace," uvedl ředitel fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.

 

Kvůli nedostatku sester přitom museli zrušit i několik lůžek na specializovaném pracovišti pro pacienty po vážných úrazech páteře a míchy. Přitom taková oddělení jsou v celé republice jen čtyři.

 

 

 

Také v karlovarské nemocnici ruší lůžka a to na interně. Podle náměstka hejtmana karlovarského kraje Jakuba Páníka chybí bezmála 30 doktorů a 130 sester.

 

Nemocnice ve Zlínském kraji zachraňují lékaři ze Slovenska, přesto i tady jich chybí desítky. Náměstek hejtmana zlínského kraje televizi Nova řekl: "V Baťově nemocnici ve Zlíně máme na 320 lékařů a z toho je 60 lékařů ze Slovenska. Pokud by nám lékaři ze Slovenska odešli, situace by byla opravdu vážná."

 

 

Problémy s nedostatkem zdravotnického personálu řeší nemocnice po celé České republice. Podle průzkumu mezi řediteli se s nimi potýká 70 procent všech zařízení.

Martina Kuzdasová, krajské štáby, klma TV Nova

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

9.1. | 23:46 overal
32
Zlatí komunisté!Žádní nezaměstnaní, žádné rozmazlování nepracujících parazitů, ...
9.1. | 21:24 pichav
-6
TAK AT TAM NASADI ROBOTY !!!! ROBOTI JSOU UZ VSUDE !!!! A I VE SKODOVCE ...
12.1. | 17:11 nayama
1
Náhlasit nevhodný komentář
proto,aby někdo mohl být přímo sestro musí udělat vysokou nebo vyšší, a to máte další roky studia, A co si budeme nalhávat, v některých případech není snadné studovat do 25 let.A to, že malá hubená holka (příklad) má zvedat 100kg člověka je na palici.
12.1. | 17:09 nayama
1
Náhlasit nevhodný komentář
Mám takovou informaci, pokud tu již byla tak sorry. Ať si lidi uvědomí laskavě, že dříve proto, aby se někdo stal sestrou stačilo dokončit střední školu s maturitou. Dnes musíme jak krávy studovat střední s maturitou a je z nás jen zdravotnický asistent (ten, který nesmí nic dělat bez dozoru),
11.1. | 09:40 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
10.1. | 19:33 skeptikus: Blbce tady ze sebe děláš akorát ty, TheBille
10.1. | 19:41 svoboda1
2
Náhlasit nevhodný komentář
Zlati komunisti.
10.1. | 19:33 skeptikus
0
Náhlasit nevhodný komentář
..nemusíš ze sebe dělat blbce,že nevíš,jak je to myšleno a že nechápeš,že by taková změna vyžadovala nový zákony..
10.1. | 19:31 skeptikus
0
Náhlasit nevhodný komentář
..samosebou to chce nový zákony.To co jsem uved jako příklad že to s trochou vůle jde a co jsi tak zbytečně rozpitval,se použít samozřejmě nedá..
10.1. | 18:17 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
10.1. | 17:41 skeptikus: Studuj, uč se, TheBille
10.1. | 18:17 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Jednak může být se zaměstnancem sjednána pouze na rok a za druhé, její součástí je zároveň závazek zaměstnavatele, že bude po tuto dobu zaměstnanci (v té době již bývalému) poskytovat přiměřené peněžité vyrovnání, které nebude nižší než částka odpovídající průměrnému měsíčnímu výdělku.
10.1. | 18:16 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
10.1. | 17:41 skeptikus: Vymahatelné by to bylo pouze, pokud by jsi dostával dotace na studium, např. stipendium. Konkurenční doložka je naprosto něco jiného.
10.1. | 17:41 skeptikus
1
Náhlasit nevhodný komentář
..právo se stále vyvíjí a přidostatku politické vůle nebude schválení takového zákona problém.Vždyť i dnes existují vymahatelný závazky vůči zaměstnavateli.Třeba konkurenční doložky.Nebo si vem příklad z dotací.I tady si stát klade podmínky..