Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.1. 2016 21:38
vážná situace

Krize v nemocnicích: O pacienty se nemá kdo starat

Zdroj: TV Nova

České zdravotnictví čelí jednomu z největších problémů posledních let. V nemocnicích se nemá kdo starat o pacienty. Menší nemocnice dokonce zavírají některá oddělení, nebo ruší část lůžek. Potýkají se totiž jak s nedostatkem lékařů, tak i zdravotních sester. Problémy se ale netýkají pouze menších nemocnic.

Nemocnice v Semilech a Frýdlantu musely zrušit lůžkové interny, protože neměly lékaře. Část pacientů a s tím i problémy se přesunuly do Liberce. "Kapacita nestačí, takže děláme velmi aktivní nábory nových lékařů nových sestřiček. Interna navíc musela zabrat i části jiných oddělení, na kterých se kvůli tomu odkládají plánované hospitalizace," sdělil ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný.

 

Na interním oddělení v Novém Bydžově kvůli nedostatku lékařů skončil provoz jednotky intenzivní péče. Pacienti jsou převáženi do nemocnice v Jičíně a do hradecké fakultní nemocnic. Ředitel nemocnice Tomáš Jedlička situaci komentoval takto: "K zajištění potřebujete minimálně tým lékařů v počtu asi 5 a to je v současné době v podstatě neřešitelný problém."

 

 

Tam, kde nezavírají celá oddělení, ruší na některých z nich alespoň část lůžek. A to i ve fakultní nemocnici v Praze Motole, kde chybějí sestry. "Máme zatím zavřené půlky lůžkových stanic, což samozřejmě přináší prodlužování objednacích lhůt na jednotlivé operace," uvedl ředitel fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.

 

Kvůli nedostatku sester přitom museli zrušit i několik lůžek na specializovaném pracovišti pro pacienty po vážných úrazech páteře a míchy. Přitom taková oddělení jsou v celé republice jen čtyři.

 

 

 

Také v karlovarské nemocnici ruší lůžka a to na interně. Podle náměstka hejtmana karlovarského kraje Jakuba Páníka chybí bezmála 30 doktorů a 130 sester.

 

Nemocnice ve Zlínském kraji zachraňují lékaři ze Slovenska, přesto i tady jich chybí desítky. Náměstek hejtmana zlínského kraje televizi Nova řekl: "V Baťově nemocnici ve Zlíně máme na 320 lékařů a z toho je 60 lékařů ze Slovenska. Pokud by nám lékaři ze Slovenska odešli, situace by byla opravdu vážná."

 

 

Problémy s nedostatkem zdravotnického personálu řeší nemocnice po celé České republice. Podle průzkumu mezi řediteli se s nimi potýká 70 procent všech zařízení.

Martina Kuzdasová, krajské štáby, klma TV Nova