Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 2. 2018
promluvil o vyhoštění

Zatčení exprezidenta Saakašviliho na videu! Byl násilně deportován

Zdroj: TV Nova

Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili, který byl násilně deportován z ukrajinského Kyjeva do Polska, promluvil o svém vyhoštění. Saakašvili je ve své rodné zemi stíhaný i pravomocně odsouzený. Polský azyl ale odmítá. Záběry z jeho zatčení v kyjevské restauraci se teď dostaly na veřejnost.

Ukrajinské speciální jednotky s bývalým prezidentem sousední Gruzie a oděským gubernátorem v rukavičkách rozhodně nejednaly. Vtrhly do restaurace, povalily Saakašviliho na zem a zatkly ho. "Tak 40 ozbrojenců vtrhlo do restaurace, brutálně mě spoutali a odvezli v dodávce k helikoptéře," popsal své zatčení.


Ukrajinští pohraničníci ho násilně vedli tam, odkud před půl rokem nelegálně přišel, když ho jeho příznivci protlačili přes hranici - tedy do Polska.

 

"Miluji Polsko, ale můj boj je na Ukrajině a v Gruzii. A budu bojovat do konce," pronesl rozhodně Michail Saakašvili. Země mu ale odebraly občanství. Novodobý psanec, který se proslavil dramatickým útěkem před ukrajinskou policií na střechu polský azyl odmítá. Na Ukrajinu se hodlá vrátit legální cestou.

 

 

"Nemám žádné občanství a tohle bylo porušení mezinárodního práva. S trvalým pobytem na Ukrajině mám mít možnost se vrátit zpátky. Jenže mě viní z puče," prohlásil.

 

Saakašvili se začátkem února nedostavil ke kyjevskému soudu, který rozhodl o jeho deportaci. Na Ukrajině nyní čelí podezření z napomáhání ke státnímu převratu. v Gruzii byl odsouzen v nepřítomnosti ke třem letům za mřížemi za zneužití pravomocí. Saakašviliho přívrženci už v Kyjevě demonstrovali za jeho návrat.

Karolína Tomašková / lud TN.cz
Reklama