Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 25. 9. 2017
doplňte si energii

Zatočte s podzimní únavou! Víme o metodě, která zabírá u každého

Únava
Zdroj: Thinkstockphotos
Zatočte s podzimní únavou! (ilustrační foto)

Letní dovolená je dávno pryč, dny se pomalu zkracují a sychravé počasí nám také úsměv na tváři nevykouzlí. Není divu, že na podzim jsme s energií na nule a potřebujeme dobít baterky. Poradíme vám, jak na to.

Vstávat z postele je na podzim daleko těžší než v létě. Přibývající šero a tma se negativně podepisují na naší psychice a snadněji podléháme stresu. A aby toho nebylo málo, kvůli chladnějšímu počasí se musíme permanentně potýkat s rýmou a nachlazením. Není divu, že je toho na náš organismus hodně a dostavuje se až chronická únava.

 

Podzimní únava ale není diagnóza a dá se s ní snadno zatočit. Stačí, abyste jen dodržovali správnou životosprávu:

 

Buďte aktivní

Představujete si už dvě hodiny před koncem pracovní doby, jak se doma rozvalíte na gauči a ani se nehnete? Možná byste měli vědět, že lenošení vám příliš energie nedodá. Místo toho potřebujete rozhýbat kardiovaskulární systém a dostat kyslík do celého těla. Nemusíte přitom běhat několik kilometrů nebo se hodiny dřít v posilovně. Stačí půlhodinová procházka nebo třeba jóga.

 

 

Nezapomínejte pít

Pravidelný pitný režim není nutné dodržovat jen v létě, ale platí to také po zbytek roku. Nedostatek vody v těle totiž zpomalí činnost srdce a kyslík bude pomaleji proudit tělem. Dalším plusem je, že vás nebude bolet hlava. Na podzim si zkuste dát třeba bylinné čaje, které také posílí vaši imunitu. Kávě či slazeným nápojům se raději vyhněte. Pijte minimálně dva litry vody denně.

 

Alkohol nepomáhá

Pokud v noci nemůžete spát a doufáte, že vás dostatečně ukolébá pár skleniček alkoholu, jste na omylu. Zatímco vy sice usnete jako dřevo, vaše tělo musí zapojit zbylou energii, aby alkohol z vašeho těla odbouralo. Nedivte se, že se ráno probudíte unavenější, než jste byli večer.

 

Pravidelná strava

Proti únavě i nachlazení zaručeně pomáhají vitaminy. Obzvlášť důležitý je v sychravých dnech vitamin C, který posiluje imunitu. Neméně významný je ale i vitamin E, který působí proti vlivu škodlivých volných radikálů. Najdete ho třeba v pšeničných klíčcích, semínkách, ořeších a listové zelenině. Důležité je jíst pravidelně a nevynechávat snídaně, jedině tak totiž správně nastartujete metabolismus.

 

Zkuste se naopak vyhnout tučným a sladkým jídlům, i když pochmurné počasí k jejich konzumaci přímo vybízí. Rychlý nárůst hladiny cukru v krvi totiž tělo unaví a navíc můžete skončit jako cvalíci.

 

 

Vyhněte se stresu

Nic člověka neunaví víc, než když se celý den stresuje - ať už v práci, kvůli partnerovi nebo třeba kvůli dětem. Snažte se relaxovat - zajděte si do sauny nebo výřivky, vypněte u nenáročného filmu nebo se vydejte za kulturou. Problémy se snažte řešit v klidu, nezveličujte je a naučte se lidem říkat ne. Pokud totiž všem vždy vyjdete vstříc, připravíte se o energii, která vám později bude chybět.

 

Pravidelný spánek je základ

Snažte se každý den spát alespoň osm hodin. Důležitá není jen délka spánku, ale také pravidelnost. Chodit byste měli každý večer spát přibližně ve stejnou dobu, dobré ale není ani víkendové vyspávání. To si jděte raději lehnout na půl hodinky po obědě, přesně taková doba na regeneraci organismu stačí. 

 

Pokud nic nezabralo

Pokud žádná z výše uvedených technik nezabrala, je tu jedna zaručená. Sex! Možná si u něj neodpočinete, ale s jistotou zaženete podzimní deprese. Během sexu se totiž mnohonásobně zvedá hladina hormonu oxytocinu, a tím pádem i produkce endorfinů (hormonů štěstí). A co víc, funguje skvěle proti bolesti - ať už hlavy, svalů či kloubů. A to stojí za to zkusit!

TN.cz