Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.6. 2017 18:21
celé prohlášení

"Zbabělče!" kopou politici do Sobotky. Proč vlastně odstoupil?

Zdroj: TV Nova

Sociální demokracie ve středu večer oznámila velké změny ve svém vedení. Premiér Bohuslav Sobotka se vzdal funkce předsedy ČSSD, na jeho místo nastoupí Milan Chovanec. Lídrem letošních voleb pak bude Lubomír Zaorálek. Reakce politiků z jiných stran se značně lišily - někteří Sobotku podpořili, jiní ho nazvali zbabělcem.

"Dnes jsem po dohodě s kolegy ve vedení sociální demokracie udělal důležité osobní rozhodnutí – po sedmi letech končím ve funkci předsedy ČSSD. Neodcházím ale z bitvy, která nás čeká na podzim," okomentoval Sobotka své včerejší rozhodnutí.

 

Předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš nebyl vývojem v ČSSD nijak překvapený a na Sobotkovi si doslova smlsnul.

 

To Sobotkův druhý koaliční partner, lidovec Pavel Bělobrádek, premiérovo gesto ocenil.

 

Lídr opoziční ODS Petr Fiala sociální demokraty nařknul z toho, že se dlouhodobě snaží zbavit odpovědnosti za své chyby. "Nejdřív se ČSSD chtěla zbavit zodpovědnosti za Andreje Babiše ve vládě, teď se chtějí zbavit zodpovědnosti za sebe sama. ČSSD vymýšlí zoufalé triky, ale bude to ta stejná ČSSD a jedno se jí už nepodaří skrýt: tato vláda je mnohem méně úspěšná, než se jí dlouho dařilo tvrdit. A šikovní, pracovití lidé měli z ekonomického růstu méně, než si zasloužili," napsal na sociální síť.

 

 

Servítky si nebral ani předseda strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Podle něj byl Sobotka neschopný a jen kvůli němu preference ČSSD klesaly.

 

Podle Pavla Kováčika z KSČM jsou změny v ČSSD čistě záležitostí strany. Podle něj se ale Sobotka měl vzdát obou funkcí - předsedy vlády i strany, takto je podle něj změna pouze poloviční.

 

 

S reakcí dlouho neotálel ani mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. "Tak fajn. To je fakt dobrej PR. Všichni se semkneme kolem Slávka. Vo nic jinýho nejde. #Sorryjako‬," napsal na sociální síť.

 

Jaké důvody vedly Bohuslava Sobotky k odstoupení z čela strany? Přečtěte si celé jeho prohlášení:

Jsem výrazně nespokojen s nízkými preferencemi ČSSD. Podpora veřejnosti neodpovídá práci, kterou ČSSD ve prospěch občanů jako vládní strana odvedla. ČSSD ve vládě dodržela slovo dané voličům a minimálně z 90 % splnila svůj program. Přesto v popularitě zaostává a její podpora v posledních týdnech dále klesá.


Uvnitř sociální demokracie cítím neklid, rostoucí kritiku a malou důvěru v budoucnost. Místo toho, aby se sociální demokracie plně soustředila na získávání voličů a prosazovala vlastní programová témata, zabývá se stále dokola vnitřními problémy. Jako předseda strany nesu odpovědnost za celkovou situaci, v níž se ČSSD čtyři měsíce před volbami nachází. A musím na ni reagovat.


Vždy jsem upřednostňoval zájem ČSSD před svými osobními ambicemi a podle této zásady jednám i tentokrát.


Pokud má ČSSD zlepšit své šance před klíčovými volbami do Poslanecké sněmovny, musí projít hlubšími změnami. Tak, aby dokázala lépe oslovit občany a mobilizovat své členy a sympatizanty.


 

Proto jsem navrhl, aby došlo k novému rozdělení odpovědnosti ve vedení ČSSD. K zítřejšímu dni tedy opustím funkci předsedy strany, které se v souladu se stanovami ujme statutární místopředseda Milan Chovanec. Mám důvěru v to, že pomůže ČSSD před volbami sjednotit a dobře zorganizovat.


Současně jsem navrhl, aby roli volebního lídra a tedy i kandidáta ČSSD na premiéra převzal místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Jsem přesvědčen, že má dostatek energie a odhodlání, aby se jako nový lídr pustil neprodleně do volebního zápasu.


I když jsem sociální demokracii vedl dlouhých sedm let, ČSSD nikdy nebyla a ani dnes není stranou jednoho muže. Je založena na pevných demokratických hodnotách a na svém jasně definovaném sociálním programu. Věřím, že personální změny pomohou ČSSD posílit její pozici. Právě silná ČSSD je nezbytná pro obhajobu zájmů lidí práce, pro udržení silného sociálního státu.


Osobně se budu nyní soustředit na dokončení práce ve funkci předsedy vlády. Chci zajistit, aby vláda fungovala stabilně, ve prospěch republiky a občanů, až do okamžiku, kdy vzejde nová vláda z parlamentních voleb. Jako volební lídr v Jihomoravském kraji zůstávám součástí týmu, který bude usilovat o co nejlepší výsledek sociální demokracie.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Lady Dee šokovala vyjádřením k vládní krizi: Hrubě urazila Babiše a Sobotkovi vyznala lásku!

mom TN.cz
Reklama