Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 9. 2017

Zdravé svačiny z ovoce a zeleniny pro vaše děti

Zdroj: TV Nova

Pro organismus náš i našich dětí je nejlepší, když sníme pět až šest menších porcí jídla za den.

Rovnoměrné rozložení příjmu energie v průběhu celého dne nám zajistí, že si naše těla nebudou část energie ukládat do zásoby v podobě tuku. Právě svačiny by se měly stát nedílnou součastí našich jídelníčků. Proto je také opravdu nezbytné, aby rodiče dětem svačinu připravovali. Pokud dají dětem peníze, ať si ji pořídí samy, často si koupí především sladkosti. Děti se pak ve škole mnohem hůř soustředí a jsou unavené. Samozřejmně pak také mají tendence k tloustnutí. Svačina je stejně důležitá jako oběd a neměla by se zanedbávat! Nejdůležitější je si uvědomit, že svačina by měla energii dodat, ne ji utlumit. Ovoce a zelenina rozhodně tuto funkci plní a měly by být součástí svačin pro děti.

Ovoce a zeleninu využijte na svačinu

Ovoce je přírodním zdrojem ochranných látek, které všichni potřebujeme pro své zdraví každý den. Navíc je důležité pro zdárný vývoj a růst dětí! Poskytuje celý komplex vitamínů, vlákniny a minerálních látek, které dávají tělu energii a mají antioxianční a čistící účinky. Díky své nízkokalorické hodnotě a vysokém obsahu vitamínů a vlákniny je i zelenina ke svačině tou pravou volbou.
Různé druhy ovoce a zeleniny obsahují různý obsah živin, proto bychom měli dětem dávat co nejvíce druhů! Například kiwi nebo okurky obsahují kyselinu listovou, mango nebo paprika beta-karoten atd. Především u exotického ovoce si dejte pozor, jestli na vaše dítě nepůsobí dráždivě nebo nevyvolává alergickou reakci. Důležitá je samozřejmě i čerstvost a kvalita, kterou garantují dlouhodobě prověření čeští dodavatelé.

Nápaditá svačina půl vítězství

Vhodným způsobem jak svačinu připravit jsou čerstvé šťávy či koktejly z ovoce a zeleniny. Děti to milují a snědí tak větší množství. Stačí jedna sklenička nebo lahvička denně a máte pro děti skvělou svačinu mezi hlavními jídly. Čerstvě vymačkaná šťáva obsahuje velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek, rozmixované ovoce má navíc i vlákninu. Skvělé jsou také ovocné a zeleninové saláty. Pokud dáváte dítěti ovoce a zeleninu je tak, tak je ale vždy lepší vše dítěti rovnou oloupat a nakrájet. Zvýší se tím šance, že si to dítě dá. Inspiraci můžete hledat na našich webových stránkách, kde je řada nápadů na zdravé a hravé svačinky zároveň jsou tam i bezlepkové a bezlaktozové recepty. Populární jsou třeba hrůzostrašné ovocné sušenky nebo jablíčkové obličejíčky pro děti.

Děti raději volí ovoce než zeleninu a to proto, že ovoce je přirozeně sladké. Pokud dítě syrovou zeleninu nechce, je třeba mu ji aspoň "schovávat" do pomazánek, dipů či šťáv. Další inspiraci najdete na stránce http://www.tescorecepty.cz/.
 

Komerční článek