Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.6. 2017 10:22
Zvýšení platů

Zdravotní sestry dostanou plošně přidáno. Už od července

Zdravotní sestra
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek

Platy zdravotních sester v lůžkových zdravotnických zařízeních v třísměnném nebo nepřetržitém provozu se od července zvýší o 2000 korun hrubého.

Navýšení se bude týkat asi 43 tisíců lidí. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).


Ministerstvem přímo zřizovaná zařízení dostanou peníze automaticky, jiní zřizovatelé o ně musejí požádat prostřednictvím krajů.


"Kraje shromáždí žádosti a pošlou je na ministerstvo, které jim pošle zálohu na celých šest měsíců dopředu. Na konci roku se provede vyúčtování dotace," vysvětlil Ludvík. Podmínky dotace zveřejnilo ministerstvo na webu.


 

České zdravotnictví se potýká s akutním nedostatkem sester u lůžek. Podle ministra jich chybí mezi dvěma a čtyřmi tisíci. Přesné počty nelékařských zdravotních pracovníků ale resort nezná. Jejich registr by měl být spuštěn v únoru příštího roku.


Navýšení od letošního července se dotkne všech zdravotnických nelékařských pracovníků pracujících na tři směny nebo ve dvanáctihodinových směnách. Peníze dostanou jen ti, kdo mohou pracovat bez odborného dohledu, netýká se to tedy zdravotnických asistentů.


Z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) z prosince 2015 vyplývá, že v Česku chybělo téměř 3300 sester na plný úvazek, z toho téměř polovina v nemocnicích. Ve státní nemocnici měly sestry průměrně 30 866 korun měsíčně, v nestátní 25 434 korun.

 

V plánu je také další navýšení platů ve zdravotnictví. "Slib, že se všem budou zvedat platy na konci roku, zůstává. Tam by mělo přijít zvýšení o deset procent tarifů," dodal ministr. Tarifní část platu je u sester asi 12 až 13 tisíc korun. V úhradové vyhlášce na příští rok podle něj bude na toto navýšení prostor.

tn.cz / ČTK