Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.5. 2017 16:51
Ústavní soud

Zeman Babiše neodvolá. Počká až na rozhodnutí Ústavního soudu

Andrej Babiš a Miloš Zeman
Zdroj: TN.cz

Prezident Miloš Zeman podá podnět k Ústavnímu soudu. Chce, aby soud jasně rozhodl, jestli je prezident povinen za všech okolností odvolat ministra, když mu to navrhne předseda vlády. Ústavní soud ale může rozhodovat několik měsíců.

Že Andrej Babiš nejspíš hned tak neskončí v čele ministerstva financí prozradil Miloš Zeman na tiskové konferenci u příležitosti zakončení své cesty po Libereckém kraji.

 

Zeman neodpověděl na dotaz, zda bude čekat na rozhodnutí Ústavního soudu s odvoláním ministra financí a vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), uvedl ale, že by "byl velmi rád, kdyby tento spor vyřešil Ústavní soud," řekl Zeman s tím, že rozhodnutí soudu bude respektovat.

 

Odvolání Babiše navrhl minulý týden premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), zdůvodnil to Babišovými finančními operacemi a podezřením z ovlivňování médií.

 

Na tiskové konferenci Zeman řekl, že podá podnět k Ústavnímu soudu, aby upřesnil, jestli musí prezident vždy odvolat ministra, když to navrhne předseda vlády. Na Ústavní soud se chce s kompetenční žalobou obrátit i premiér Sobotka, a to v případě, že Zeman Babiše neodvolá po svém návratu z cesty do Číny, na které bude do 18. května.

 

 

"Ovolání Andreje Babiše stojí v cestě několik zákonných překážek. Jednou z nich je to, že by bylo rozumné, když premiér odvolává ministra financí, což jak uznáte, je důležitý rezort, má navrhnout jeho nástupce nebo nástupkyni. Je to o to důležitější, protože se začíná připravovat zákon o rozpočtu," uvedl Zeman.

 

Podle něj by bylo nezodpovědné, kdyby ministerstvo financí v takové situaci zůstalo bez vedení. Jako druhý důvod zopakoval koaliční smlouvu. "Když uzavřu s někým smlouvu, tak bych ji měl dodržet," zopakoval Zeman.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Miloš Zeman zase perlí! Co vzkazuje lidem, kteří chtějí podstoupit eutanazii?

vbo tn.cz / ČTK