Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.2. 2016 14:59
Prezident promluvil

Zeman: Česko za Hanku a Tonču opravdu zaplatilo! Bylo to dilema

Miloš Zeman - Hanča, Tonča
Zdroj: TN.cz/ ČTK

Prezident Zeman potvrdil, že Česko za dvojici unesených Češek zaplatilo výkupné. Uvedl i částku 150 milionů, o níž se spekulovalo. Rozhodování o zaplacení označil za velké dilema. Podle premiéra Sobotky Zemanovy výroky situaci nijak nepomůžou.

Česko skutečně zaplatilo výkupné za dvě v Pákistánu unesené Češky. Informaci potvrdil prezident Zeman. "Pokud vím, tak 150 milionů korun, ale záleží, podle jakého kurzu to počítáte, což ale samozřejmě není podstatné," uvedl.

 

Zeman to řekl při návštěvě Plzeňského kraje v reakci na dotaz studentky při setkání s občany Kornatic na Rokycansku.  Potvrdil tak spekulace, že Češky "stály" 6 milionů dolarů.

 

Hanku a Tonču unesli v Pákistánu na jejich cestě do Indie, domů se dostaly loni v březnu po dvou letech v zajetí. Názory na zaplacení výkupného i zveřejnění částky se různí a diskutoval o nich i prezident Zeman. "Je to obrovské dilema. Představte si, že bychom nezaplatili a ty dívky by byly popraveny. Nebo by zůstaly v harému některého z únosců," řekl.

 

 

"Ale když riskujete smrt českých občanů, tak si je téměř nikdy nebudete brát na svědomí. Ledaže by ti občané byli usvědčení zločinci a vy byste si říkali, tady by je zavřeli, nechme je únoscům. Ale takový případ, pokud vím, zatím nenastal," pokračoval Zeman.

 

Situaci také spojil s uprchlickou krizí a pomoci Turecku, do kterého měla jedna z Češek plánovat útěk. "ČR teď bude platit Turecku 800 milionů korun za to, že se Turecko zavázalo, že nebude dál pouštět migranty. A ten závazek neplní. Takže, kdybychom se rozhodli, že nezaplatíme Turecku 800 milionů, tak ještě 650 milionů ušetříme," prohlásil prezident.

 

Negativně se k prezidentovým slovům vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka. "Politici by měli problémy řešit, ne je komentovat způsobem, který v oblasti národní bezpečnosti nikomu nepomůže," napsal na Twitteru.

 

 

I podle předsedy ODS Petra Fialy jsou Zemanovy výroky o výkupném děsivé a neomluvitelné. Prezident by se podle něj měl začít chovat odpovědně a uvědomit si, že takové věci nesmí říkat. Jinak ohrožuje bezpečnost Čechů v zahraničí.

 

Informaci o výkupném zatím nikdo oficiálně nepotvrdil, částku zveřejnil časopis Respekt. Premiér Bohuslav Sobotka pouze uvedl, že zřejmě došlo k úniku informací z Bezpečnostní rady státu, a bude se tím zabývat. Nedodal však, jestli se případ týká Hanky a Tonči nebo pěti Čechů unesených v Libanonu.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

MALÝ TERORISTA! Chlapec se stal nebezpečným nástrojem ISIS! Je to skutečně syn známé Britky?

ŽITO ZASAHUJE: Zpěvák Daniel Landa míří do boje proti Islámskému státu!

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

10.2. | 13:56 svarcovaerika0123
37
To jsou dvě kráv.y. Ty peníze bych jim dala k úhradě. Šly tam samy, věděly o ...
10.2. | 15:06 pichav
-21
JA NEVIM ZE JE KAZDY TAK :::::PIP::::: !!! KDYBY TO BYLO VASE DITE !!!! TAK ...
13.2. | 23:18 overal
2
Náhlasit nevhodný komentář
Za dvě dlbky, které sami dobrovolně bez doprovodu vlezly do potenciálně nebezpečné země zaplatí zbytečně částku, za kterou by mohli vyléčit desítky lidí, kteří jsou nemocní, aniž si to svou hloupostí a nadutostí způsobili a zasloužili by si proto ty peníze daleko více!!
11.2. | 11:36 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Ale tup@nům evidentně nevadí, že si zvolili prezidentnem lháře a korupčníka
11.2. | 10:15 Jan Vanicek
-9
Náhlasit nevhodný komentář
Tento pan nakazeny nevylecitelnou virozou,nasekal tolik kopancu,jako zadny president.To pan Schwarzenberg by se na verejnosti choval,jako PRESIDENT.
11.2. | 07:26 vladisvj
8
Náhlasit nevhodný komentář
S panem prezidentem souhlasim. A Haně,která se tam chtěla vrátit doporučuju navštívit dicenta chocholouška a nechat se trvale hospitalizovat. Nebo ať jde tpátky a vrátí polovinu výkupného,blbka. A přisat práci oběma,ať nemají čas na blbiny.
10.2. | 21:32 Petr Szabo
-8
Náhlasit nevhodný komentář
Zeman byl opet tradicne na hadry.Prej to z nej tahlo az do saten.No mame obludu kterou 5 1/2 mil.lidi nevolilo a ted ty jeho hospodsky reci musi taky poslouchat.Pockame co na to Ovcacsky kasparek zitra dopovi aby to vyzehlil.Horsi prezident na svete neni!!!
10.2. | 20:46 Barbar Chcípák Pitt
10
Náhlasit nevhodný komentář
Lidí je jako sracek,žádné dilema,stejně by je nepostavili a i kdyby,stát by to na veřejnost stejně nepustil,jako dalších 90\ věci co před námi tají,meli je tam nechat shnit a ta blba pí.. Se tam chtěla vrátit?tak kde to jsme
10.2. | 18:48 nemam jmeno
7
Náhlasit nevhodný komentář
A vědí v Pakostánu,že češi mají 2 roky na reklamaci zboží?Osobně bych byl hodně rád,kdybych byl ve sr*čkách a stát to za mě zaplatil.Ale určitě bych neměl tu DRZOST,abych konvertoval!Pfuj špíny dvě,lituji pouze vašich českých rodičů.
10.2. | 18:21 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
10.2. | 17:55 overal: Jaistě, všicjhni teroristi na světě jsou propojení. Teroristi, všech zemí spojte se, viď, TheBille
10.2. | 17:55 overal
13
Náhlasit nevhodný komentář
Držko, nevěř propagandě, to že jsme zaplatili za ty blbky vědí dávno všichni teroristé, jediný kdo to nevěděl byli ti, co to museli zaplatit, takže nešlo o nic jiného než obelhávání voličů!
10.2. | 17:18 Marta Molnárová
19
Náhlasit nevhodný komentář
Kdyby ty peníze použili pro těsně postižené aneb pro důchodce pro ně peníze ale na dvě krávy jo a ještě jede zpátky to se nedá ani komentář dodat
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme