Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.2. 2016 14:59
Prezident promluvil

Zeman: Česko za Hanku a Tonču opravdu zaplatilo! Bylo to dilema

Miloš Zeman - Hanča, Tonča
Zdroj: TN.cz/ ČTK

Prezident Zeman potvrdil, že Česko za dvojici unesených Češek zaplatilo výkupné. Uvedl i částku 150 milionů, o níž se spekulovalo. Rozhodování o zaplacení označil za velké dilema. Podle premiéra Sobotky Zemanovy výroky situaci nijak nepomůžou.

Česko skutečně zaplatilo výkupné za dvě v Pákistánu unesené Češky. Informaci potvrdil prezident Zeman. "Pokud vím, tak 150 milionů korun, ale záleží, podle jakého kurzu to počítáte, což ale samozřejmě není podstatné," uvedl.

 

Zeman to řekl při návštěvě Plzeňského kraje v reakci na dotaz studentky při setkání s občany Kornatic na Rokycansku.  Potvrdil tak spekulace, že Češky "stály" 6 milionů dolarů.

 

Hanku a Tonču unesli v Pákistánu na jejich cestě do Indie, domů se dostaly loni v březnu po dvou letech v zajetí. Názory na zaplacení výkupného i zveřejnění částky se různí a diskutoval o nich i prezident Zeman. "Je to obrovské dilema. Představte si, že bychom nezaplatili a ty dívky by byly popraveny. Nebo by zůstaly v harému některého z únosců," řekl.

 

 

"Ale když riskujete smrt českých občanů, tak si je téměř nikdy nebudete brát na svědomí. Ledaže by ti občané byli usvědčení zločinci a vy byste si říkali, tady by je zavřeli, nechme je únoscům. Ale takový případ, pokud vím, zatím nenastal," pokračoval Zeman.

 

Situaci také spojil s uprchlickou krizí a pomoci Turecku, do kterého měla jedna z Češek plánovat útěk. "ČR teď bude platit Turecku 800 milionů korun za to, že se Turecko zavázalo, že nebude dál pouštět migranty. A ten závazek neplní. Takže, kdybychom se rozhodli, že nezaplatíme Turecku 800 milionů, tak ještě 650 milionů ušetříme," prohlásil prezident.

 

Negativně se k prezidentovým slovům vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka. "Politici by měli problémy řešit, ne je komentovat způsobem, který v oblasti národní bezpečnosti nikomu nepomůže," napsal na Twitteru.

 

 

I podle předsedy ODS Petra Fialy jsou Zemanovy výroky o výkupném děsivé a neomluvitelné. Prezident by se podle něj měl začít chovat odpovědně a uvědomit si, že takové věci nesmí říkat. Jinak ohrožuje bezpečnost Čechů v zahraničí.

 

Informaci o výkupném zatím nikdo oficiálně nepotvrdil, částku zveřejnil časopis Respekt. Premiér Bohuslav Sobotka pouze uvedl, že zřejmě došlo k úniku informací z Bezpečnostní rady státu, a bude se tím zabývat. Nedodal však, jestli se případ týká Hanky a Tonči nebo pěti Čechů unesených v Libanonu.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

MALÝ TERORISTA! Chlapec se stal nebezpečným nástrojem ISIS! Je to skutečně syn známé Britky?

ŽITO ZASAHUJE: Zpěvák Daniel Landa míří do boje proti Islámskému státu!

epa TN.cz