Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 10. 2017
Výroky o Krymu

Zeman je blázen, naznačil premiér Ukrajiny. Ovčáček: "Neandrtálci!"

Miloš Zeman - prezident
Zdroj: Profimedia
Prezident Zeman pobouřil svými výroky na půdě Rady Evropy

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman nepřímo označil českého prezidenta Miloše Zemana za psychicky nemocného člověka. Prezidentův mluvčí reagoval prohlášením, že jde o "skřeky z neandrtálské jeskyně".

"Někteří státníci se vůči Ukrajině chovají nepříliš uctivě. To si ale nikdo nemůže dovolit," citovala Hrojsmana kyjevská televize 112 Ukrajina. "Chtěl bych tu poukázat na nedávné prohlášení českého prezidenta. Víte, zdravý člověk nikdy nic takového neřekne. Hluboce psychicky nemocný možná. Češi jsou úžasní, moudří lidé, naši přátelé a partneři. I v tak úžasném národě se ale vyskytnou ti, kdo si občas dovolí taková šílená prohlášení," řekl Hrojsman.

 

‪"Sprosté útoky některých ukrajinských politiků na pana prezidenta považuji za skřeky z neandrtálské jeskyně, které nepatří do moderní Evropy," reagoval mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček na facebooku.

 

Zeman označil v úterý v Parlamentním shromáždění Rady Evropy ruskou anexi Krymu za "fait accompli", tedy hotovou záležitost. Zároveň Ukrajině poradil, aby se výměnou dohodla s Moskvou na finanční kompenzaci nebo na dodávkách ropy či plynu.

 

 

Kyjev proti projevu českého prezidenta oficiálně protestoval. Zemanovy výroky odsoudil premiér Bohuslav Sobotka, kritizoval je ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a dnes je v rezoluci odmítl český Senát.

 

V Rusku našel Zeman naopak pochopení, i když Kreml ani ruská diplomacie jeho návrh oficiálně nijak nekomentovaly.

 

Zemanův projev už ve středu odsoudil ukrajinský prezident Petro Porošenko. "Rozhodně odmítám tvrzení těch, kdo hovoří o Krymu jako hotové věci. Tato tribuna nebyla vytvořena k výzvám o appeasementu ani k výzvám obchodovat s územím za peníze, ropu nebo plyn. To se nikdy nestane," řekl Porošenko z téže štrasburské tribuny, z níž den před ním hovořil Zeman.

 

 

Zemanovými výroky se ve čtvrtek věnoval také český Senát. Podle politiků prezident svými výroky k ruské anexi Krymu legitimizoval agresi, která je v rozporu s mezinárodním právem.

 

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček výtky Senátu odmítl. "Pan prezident anexi Krymu nelegalizoval. Vyjádřil vyvážené a realistické stanovisko. Z hlediska české zahraniční politiky tedy nedošlo k vybočení," napsal ČTK mluvčí.

epa tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

12.10. | 15:23 lucielucina
31
Zeman vidí několik tahů dopředu. Za pár let nebo měsíců mu nakonec dají ...
12.10. | 16:00 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-10
12.10. | 15:23 lucielucina: A právě proto těsně před volbama vzdá kandidaturu
13.10. | 10:27 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
13.10. | 07:21 Jana: To by ale potom musel ten ulhanej třínohýhej invalidní intrikánskej krypl podstoupit vyšetření na psychiatrii. A nevím, nevím, jak by dopadlo
13.10. | 07:21 Jana
1
Náhlasit nevhodný komentář
Tvrdit o někom že je blázen je docela odvážné pokud to nemá podložené papírově, jinak je to docela odvážné nařknutí ukrajince a asi bych si to nenechala líbit.
13.10. | 04:00 vechtr-z-protivina
4
Náhlasit nevhodný komentář
Neandrtálci, ano, přesně vystižené. Však je potkáváme denně u nás, páchnoucí, věčně ožralé lacinou samohonkou, rozeřvané, násilnické, dále mafiány a podobnou verbež. To jsou Ukrajinci.
13.10. | 03:49 vechtr-z-protivina
5
Náhlasit nevhodný komentář
Ukrajina je poskocká země. Nejlíp se jim vedlo když byli součástí SSSR. Oddělením jen ukázali svoji neschopnost a banderovskou minulost. Krym byl, je a bude součástí Ruska.
13.10. | 03:47 vechtr-z-protivina
4
Náhlasit nevhodný komentář
Tak to já tedy budu další Čech s ""šíleným"" prohlášením a jsem přesvědčen, že zdaleka nebudu sám. Banderovská Ukrajina nechť tiše šoupe nohama a její proameričtí poskoci ať laskavě drží paštiku. Ti jsou ti poslední, kdo našeho prezidenta můžou kritizovat. Ať žije Putin a velké ...
12.10. | 23:42 lup3
4
Náhlasit nevhodný komentář
Ilono a co Havel? Neměl mít tolik sebekontroly aby řekl :NEMÁM SÍLU VLÁDNOUT ??? Nebo zvítězil mamon? A to prezidentoval v bezvědomí a na smrtelné posteli. Přesto "Hrad" byl přesvědčen, že lepšího si nezasloužíme... A ještě jeho pohrobci obhajují jeho lži.
12.10. | 23:42 truthwillprevail
4
Náhlasit nevhodný komentář
lup3 - těch dokumentu bylo více, cizinci se jen mohli přesvědčit, jak západní média lžou včetně USA. Je to opravdu mediální a politická ostuda.
12.10. | 23:36 lup3
2
Náhlasit nevhodný komentář
Ilono není zač se omlouvat a ubral jem ti zápormé hlasování. Je to starý člověk, nemocný a vyčerpaný. Je mnoho mladších, kteří by se v tom režimu, pohybu po světě, jazykovým změnám a orientaci se v prostředí po sra li. Ale já nevidím v současnosti jiného komu bych dal hlas. To je sofiina volba.
12.10. | 23:24 lup3
4
Náhlasit nevhodný komentář
Černohorcům stačilo říct, že nechtí být pod Bělehradem a náš kandidát na prezidenta Šláfenberg se probudil ze zimního spánku a dal jim požehnání. V čem je Krym jiný? Katalánsko, Baskicko...
12.10. | 23:20 lup3
4
Náhlasit nevhodný komentář
Viděl jsem dokument natočený američanem na Krymu. 98% dotazovaných chtělo k Rusku, Nechtěli potuřčit na Ukrajince, zapomenout jazyk a podrobit se Kyjevu. Jak by UA a USA přiměli za pomoci NATO a naší asistence aby se obyvatelé Krymu vystěhovali z domovů, nebo se nechali poturčit???