Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.12. 2017 17:57
nový předseda vlády

Babiš se stal novým premiérem. Má hned několik prvenství

Zdroj: TV Nova

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se dnes stal novým premiérem. Po poledni ho do funkce na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Babiš pak složil premiérský slib. Celou vládu, která nahradí kabinet Bohuslava Sobotky, jmenuje prezident za týden.

Slavnostní ceremoniál začal na Pražském hradě kolem jedné hodiny odpoledne. Během něj prezident Miloš Zeman jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše novým premiérem.

 

Babiš řekl, že sdílí se Zemanem stejný postoj k migraci. Slíbil, že jeho vláda bude bojovat proti pašerákům. V současnosti připravuje programové prohlášení a od 18. prosince hodlá jednat s ostatními sněmovními stranami o podpoře nebo toleranci menšinové vlády. "Budeme bojovat proti korupci, klientelismu, nebudeme si vzkazovat přes média, budeme pracovat pro občany, chodit mezi lidi," slíbil Babiš.

 

Babiš hodlá vytvořit menšinový jednobarevný kabinet doplněný o nestraníky, dostatečnou podporu ve Sněmovně mu zatím ostatní strany neslíbily. Prezident řekl, že se zúčastní ve Sněmovně jednání o důvěře vládě, kde nový kabinet podpoří. O důvěru chce Babiš požádat začátkem ledna. 

 

Nový premiér uvedl, že se svou vládou před prvním jednáním pojede do Lán na hrob Tomáše Garriggue Masaryka. Stejně to před lety udělal se svou vládou i Miloš Zeman.

 

 

Babiš je v pořadí už dvanáctým předsedou vlády od vzniku samostatné republiky. Zajímavostí je, že v době nástupu do funkce je nejstarší v historii premiérů Česka, také je prvním premiérem, který pochází z jiné politické strany, než je ČSSD a ODS a zároveň jediným, který se nenarodil na území České republiky. Je ale také prvním, který čelí trestnímu stíhání. Ve Sněmovně je už druhá žádost o jeho vydání.

 

Jmenování do funkce premiéra připadlo na 46. den od voleb, ve kterých hnutí ANO zvítězilo, a je prvním krokem k ustavení nové vlády. Ta by se měla skládat ze 14 ministrů. Mělo by v ní pokračovat pět ministrů z dosavadního kabinetu Bohuslava Sobotky - mezi nimi například ministr životního prostředí Richard Brabec, spravedlnosti Robert Pelikán, dopravy Dan Ťok a pokračovat v ministerském křesle by měla i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová nebo ministr obrany Martin Stropnický.  

 

Podívejte se na jmenování Andreje Babiše premiérem 

mom/Lucie Heřmanská tn.cz / ČTK
Reklama