Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.1. 2016 12:39
napjaté vztahy

Zeman představil plán, jak vrátit "ukradené" české děti z Norska

Miloš Zeman, Michaláková
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman má připravený návrh mezinárodní smlouvy, podle níž by děti s českým občanstvím byly v Norsku vydávány svým rodičům. Chce tak řešit případy dětí odebíraných rodičům norskou sociální službou Barnevernet. Prezident uvedl, že vychází z "tvůrčího vnímání" ústavy, podle kterého prezident může sjednávat mezinárodní smlouvy, nikoli je jen ratifikovat.

Vůči Norsku a jeho sociální službě jsou podle Zemana kvůli případům odebraných dětí s českým občanstvím nutná "drastičtější opatření".

 

Vedle mezinárodní smlouvy, kterou chce nejprve projednat s českými orgány, by rád na Norsko apeloval výzvami schválenými ve Sněmovně nebo Senátu, které by skandinávskou zemi upozornily, že Česká republika využije všechny právní možnosti, aby chránila své občany. Podle prezidenta může intervenovat také vláda u agentur OSN pro lidská práva, v Evropském parlamentu a Radě Evropy.

 

V médiích byly dosud zveřejněny dva případy, kdy Barnevernet odebral děti s českým občanstvím z péče biologických rodičů. Bratry Michálakovy odebrala norská sociálka matce Evě v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. Vášně budí i kauza devítiměsíčního děvčátka, které norská sociálka odebrala české matce a norskému otci před pár týdny. Podle poslankyně TOP 09 Jitky Chalánkové, která se problémem zabývá, jsou podobné případy českých dětí v Norsku tři. Odebrání dětí v Norsku řeší i slovenská matka či rumunská rodina.

 

V Praze a dalších evropských městech se minulou sobotu konaly protesty proti Barnevernetu. Podle pořadatelů se demonstrace uskuteční také v dalších městech. Dosud byly v Norsku, Španělsku, Británii či Rumunsku.
 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE

OBROVSKÉ RIZIKO: Jestli takhle uvidíte sedět vaše dítě, okamžitě zakročte. Je to nebezpečné!

Ten je dokonalý! Podívejte, jak parádně se má malý syn Moniky Absolonové

ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

24.1. | 13:13 lup3
34
Všichni nadávají na xenofoba Zemana, ale Rakušáci budou zavírat hranice, Němci ...
24.1. | 14:18 pichav
-15
JAK VRACET !!!! URCITE V TOM PLANU BUDE HODNE ALKOHOLU !!!! A PAK ZVRACET !!!! ...
26.1. | 17:54 haha33
0
Náhlasit nevhodný komentář
lup, lada, leila, hladík, pokorný-- vážně jste doteďka nepochopili, že politiku dělá parlament ????ne prezident :-)))) proboha už v tom žijete 25 let, vážně jste tak pitomí??? :-))))
26.1. | 17:51 haha33
0
Náhlasit nevhodný komentář
koxkum-tobě hrabe?? proboha co vyjednal? totální prd, jen mele pyskem -to zse bude nadávek až nic nezajistí :-))) jako vždycky...
26.1. | 13:30 koxkum
0
Náhlasit nevhodný komentář
Prezident který nekecá připosranej s křížkem po funuse jako někteří jeho předchůdci ,ale jedná a vyjednal.Hotové,zametené.
24.1. | 16:44 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
24.1. | 14:32 hladik josef: Jen si pičuj, kvič a hýkej. To už je totiž jediný co můžeš a zmůžeš, TheBille
24.1. | 14:44 Jaromír Pokorný
2
Náhlasit nevhodný komentář
hladik josef: Neuvidí jen "vylízanýho kašpara", ale blba všech blbů!!
24.1. | 14:32 hladik josef
4
Náhlasit nevhodný komentář
Už nerejeme držkou-vzemi.Jestli je někdo šašek tak se podívej poránu do zrcadla tam neuvidíš šaška ale přímo vylízanýho kašpara
24.1. | 14:18 pichav
-15
Náhlasit nevhodný komentář
JAK VRACET !!!! URCITE V TOM PLANU BUDE HODNE ALKOHOLU !!!! A PAK ZVRACET !!!! NIC JINEHO V TOM JISTE NEBUDE !!!! HODNE UPLATKU VE FORME ALKOHOLU ATAK !!!! KDYBY AKTERI CHTRI !!! TAK UZ DAVNO SUPLI NA HOTOVENI NOVYCH POTOMKU !!!! DOKUD JIM TO SLOUZI !!!!
24.1. | 13:56 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-13
Náhlasit nevhodný komentář
Tvůrčí vnímání Ústavy? Výklad Ústavy náleží pouze Ústavnímu soudu, hradní šašku
24.1. | 13:40 lela 321
25
Náhlasit nevhodný komentář
nejlepší prezident, lépe jsme si zvolit nemohli a to jak si vzpomenu, jak nás ty zaprodaná media masírovala, ať volíme knížete, tak mě obchází hrůza jak to mohlo dopadnout. opravdu se snaží dělat maximum nejen pro svůj národ, ale i pro jednotlivce, jako jsou případy těch ukradených dětí. je borec.
24.1. | 13:13 lup3
34
Náhlasit nevhodný komentář
Všichni nadávají na xenofoba Zemana, ale Rakušáci budou zavírat hranice, Němci "omezovat" počty uzenáčů, Norové a Finové je budou deportovat, Dánové a Švédi jich mají pokrk, ale jen on je xenofob